Weißburgunder

Wiadomości z DWI

Weißburgunder

Świeżość i elegancja 

Z eleganckiego Weißburgundera produkuje się wina wytrawne, o świeżej kwasowości i delikatnie wyczuwalnych nutach owocowych, które są doskonałymi winami do posiłków, ale sprawdzają się także jako lekkie wina letnie.


Uprawa

Wymogi Weißburgundera co do warunków glebowych i klimatycznych wskazują na pokrewieństwo ze Spätburgunderem. A wymagania te są wysokie: Weißburgunder lubi ciepłe, głębokie i mocne gleby a także nasłonecznione i suche winnice o ciepłym położeniu. Odmiana ta nie sprawia problemów w uprawie a dzięki długiemu okresowi dojrzewania może osiągać wysoką wagę moszczu. 

Znaczenie

Nie tylko w naszym kraju, ale i u naszych sąsiadów możemy spotkać Weißburgundera. We Francji odmiana ta nosi nazwę pinot blanc, we Włoszech pinot bianco, ale rozpowszechniona jest także w Austrii, Szwajcarii czy Słowenii. Niemieccy winiarze coraz śmielej odkrywają wartość tej eleganckiej odmiany. Uprawia się ją na 4400 ha, co stanowi ponad 4% powierzchni niemieckich winnic. Udaje się ona wszędzie tam, gdzie na uprawę Rieslinga jest za gorąco. Od wielu dziesięcioleci obserwujemy ciągłą tendencję wzrostową, podwojenie powierzchni uprawy tej odmiany nastąpiło w ostatnim dziesięcioleciu. Badenia z ponad 1300 ha jest głównym ośrodkiem uprawy Weißburgundera, poza tym na czele jest Palatynat z ponad 1000 ha oraz Hesja Nadreńska z powierzchnią przekraczającą 1000 ha. Odmiana ta jest też dość istotna w regionach rzek Nahe i Mozeli (w każdym z nich ponad 200 ha).

Branchennews

Birnensalat mit karamellisierten Walnüssen

WEINTIPP: ein harmonisch trockener Weißburgunder

więcej


Jak smakuje najlepiej

Eleganckie wytrawne Weißburgundery, o świeżej kwasowości i delikatnie wyczuwalnych nutach owocowych są doskonałymi winami do posiłków. Oprócz lekkich win na lato, można znaleźć bardziej wyraziste warianty aż do wytrawnych win klasy Auslese. Weißburgundery nie mają przesadnie wysokiej zawartości alkoholu, wyróżniają się delikatnym aromatem, który często przywodzi na myśl zielone orzechy, jabłka, gruszki, pigwy, morele, owoce cytrusowe albo świeże ananasy. Średnia budowa oraz przyjemna świeża kwasowość sprawiają, że Weißburgundery to wszechstronne wina do posiłków. Sprawdzają się świetnie jako wino do owoców morza, wieprzowiny i cielęciny, a także do drobiu, albo po prostu jako dobrze schłodzone orzeźwiające wino letnie. Warianty o większej zwartości ekstraktu oraz te winifikowane w nowych beczkach dębowych pasują dobrze do jagnięciny bądź delikatnych dań z młodej dziczyzny.


Historia

Blauer Burgunder (Pinot Noir) postrzegany jest jako forma wyjściowa burgundów. Grauburgunder to jasna mutacja odmiany Blauer Spätburgunder, a Weißer Burgunder może być uważany za kolejny krok w tej ewolucji. Te trzy prawdziwe odmiany burgundzkie sa prawie nie do odróżnienie aż do chwili, gdy ich owoce zaczną dojrzewać, a w miarę dojrzewania kształtuje się kolor gron a także komponenty zapachowe i smakowe. Według źródeł odmiana Pinot Blanc znana jest juz od XIV wieku.