Winnice Rolf Gansen/Karl Andries

Rodziny Gansen i Andries z turystycznego miasteczka Ernst na obrzeżach Cochem od pokoleń należą do najbardziej znanych producentów wina nad Mozelą. W poszukiwaniu ekspansji i innowacji szybko osiągnęli swoje granice ze względu na ciasne warunki na własnej ziemi. Tak więc obecni właściciele Rolf Gansen i Karl Andries postanowili połączyć siły – i zaplanowali imponujący projekt: Vinothek „VinoForum“. Połączyli dwie tradycyjne winiarnie pod jednym dachem.

W końcu pojawiła się duża działka w doskonałej lokalizacji pod względem połączeń komunikacyjnych, tuż nad rzeką i bezpośrednio przy autostradzie B49. Budynek o powierzchni 700 metrów kwadratowych, stalowa hala, został zbudowany w 2014 roku. Architektom udało się zintegrować winotekę, która nie miała wizualnego uroku hali przemysłowej, ale została zaprojektowana tak, aby była atrakcyjna i zachęcająca, w harmonii z otaczającym krajobrazem winiarskim, a także musiała być wielofunkcyjna wewnątrz, aby dać odwiedzającym możliwość doświadczenia i zrozumienia wina.

Już z zewnątrz widać, że chodzi tu o wino. Ściany gabionowe odtwarzają tarasy przeciwległego stromego zbocza Valwiger Herrenberg, a Gansen i Andries stworzyli także małą winnicę między parkingiem a tarasem winnym, gdzie posadzono kilka odmian winogron.
. Taras dla gości zajmuje powierzchnię 150 metrów kwadratowych i jest oświetlony lustrzanymi, mosiężnymi panelami ze stali nierdzewnej Rolf Gansen/Karl Andries, które odbijają złoty blask wina. Widok z tego miejsca, w dół Mozeli do tuż przed Cochem i w górę do zakola rzeki przed Bruttig, jest również na wagę złota. Wnętrze jest zdominowane przez 51 beczek barrique zwisających z sufitu jako fascynujący element przyciągający wzrok, które są punktowo oświetlane przez sprytnie przemyślaną koncepcję oświetlenia.

Dla dwóch winiarzy ważne było stworzenie miejsca, w którym odwiedzający nie muszą pokonywać żadnych większych zahamowań. Tutaj każdy może najpierw zapoznać się z jakością win przy kieliszku wina na tarasie, a następnie zrelaksować się i bez przeszkód rozejrzeć się po wnętrzu i przestudiować asortyment na jednej z czterech dużych kostek wina, w tym Riesling ze stromego zbocza, wino, które uczyniło wielu winiarzy nad Mozelą wielkimi. Ale są też rarytasy, takie jak Elbling, który Rzymianie uprawiali już tutaj nad rzeką i który był najpopularniejszym niemieckim winem aż do średniowiecza, kiedy to od XVII wieku był stopniowo zastępowany przez Silvaner i Riesling.

Ponadto gospodarze „VinoForum“ oferują również wydarzenia kulturalne, takie jak teatr kolacji lub koncerty jazzowe. Wino, kultura, krajobraz, wszystko jest tu w harmonii.

 

Godziny otwarcia

Kwiecień - październik: 10:00 – 18:00
Listopad - Marzec: 13:00 – 17:00

Odmiany

Kontakt