Rheingau

Schloss Johannisberg im Rheingau

Kaprysowi natury zawdzięczamy to, że Ren, który przeważnie zmierza w kierunku północnym, niemalże pod kątem prostym skręca na zachód w okolicach Wiesbaden. Skręca, aby już po 30 kilometrach w okolicach Rüdesheim am Rhein znowu podążyc w kierunku północnym.

Fakty

  • 3 200 ha

    Powierzchnia winnic 2022

  • 129

    Pojedynczych siedlisk

  • 2 460 ha

    Upraw rieslinga

Kaprysowi natury zawdzięczamy to, że Ren, który przeważnie zmierza w kierunku północnym, niemalże pod kątem prostym skręca na zachód w okolicach Wiesbaden. Skręca, aby już po 30 kilometrach w okolicach Rüdesheim am Rhein znowu podążyc w kierunku północnym.

Pasmo górskie Rheingau, przebiegająca ze wschodu na zachód odnoga masywu Taunus, powstrzymuje rzekę i zmusza ją do zmiany kierunku. W ten sposób powstało na 50 stopniu szerokości północnej zakole Renu a na wąskim pasie na prawym brzegu rzeki pomiędzy Wiesbaden i Lorch am Rhein region winiarski Rheingau, który rozciąga się na wschód aż do Flörsheim-Wicker. 

Ten piękny skrawek Ziemi obsadzony jest winoroślą na powierzchni 3200 ha. Znany jest przede wszystkim z odmiany Rheingauer Riesling, która uprawiana jest na 2460 ha oraz ze Spätburgundera, z którego znana jest przede wszystkim okolica Assmannshausen.

Na suchych, kamienistych południowych stokach szczególnie dobrze udaje się Riesling. Może on przetrwać także i mroźne dni zimowe i wykorzystuje długi okres dojrzewania do wytworzenia wykwintnej owocowej kwasowości oraz aromatu. Już w roku 1775 klasztor Johannisberg odkrył zalety późnego zbioru winogron, a dziś Rieslingi klasy Spätlese są pokazowymi winami regionu. Od kilku lat wyróżnienie „Erstes Gewächs“, czyli premier cru, jest dowodem na to, że regionalni winiarze stawiają sobie coraz to nowe, ambitne cele i napełniają butelki wyjątkowymi trunkami. Wina te pochodzą z klasyfikowanych najlepszych siedlisk, tzw. „Erste Lage“ i wytwarzane są zgodnie z bardzo wymagającymi i surowymi kryteriami.

Region Rheingau jest chętnie odwiedzany przez turystów, jego winny krajobraz urozmaicają nastrojowo położone stare klasztory i zamki. Szlak Rheingauer Riesling Route o długości 120 kilometrów prowadzi przez malownicze miejscowości winiarskie.  Po drodze wyszynki i gospody zachęcają do zatrzymania się i skosztowania regionalnego wina a zabytki historii i kultury czekają na skraju drogi. Kto odwiedzi znaczące punkty widokowe w regionie, jak Niederwalddenkmal, Schloss Johannisberg, Hallgartener Zange ponad Oestrich-Winkel czy Bubenhäuser Höhe, ma przed sobą historyczne ośrodki uprawy winorośli. Na pierwszym planie znajduje się dawne opactwo cysterskie klasztor Eberbach, jeden z najlepiej zachowanych obiektów klasztornych w Niemczech. Wzgórze Johannisberg jest znane nie tylko z noszącego tę samą nazwę zamku, który powstał na ruinach klasztoru, ale jest także miejscem ważnym dla historii wina, jako że tam ma swoje korzenie tradycja późnego zbioru winogron. Nie można zapomnieć o Instytucie Badawczym Uprawy Winorośli, Sadownictwa i Ogrodnictwa w Geisenheim, który dzięki swoim obszernym badaniom daje coraz to nowe impulsy zmierzające ku poprawie jakości wina.

Winnice w regionie Rheingau oraz lokale gastronomiczne przez cały rok oferują kulinarne przeżycia na najwyższym poziomie. Warto wymienić marcowy festiwal wina i kuchni, dni smakoszy „Schlemmerwochen” organizowane pod koniec kwietnia, letnie festiwale muzyczne oraz wielkie święto regionu „Rheingautage”, które odbywa się w listopadzie. Wyjątkowym przeżyciem są także tradycyjne aukcje wina prowadzone w klasztorze Eberbach.

Cytaty

Najważniejsze wydarzenia związane z kulturą wina w Rheingau

Wędrówka z winem Rheinsteig

Johannisberg to legenda wśród niemieckich wiosek winiarskich. "Perła Rheingau" jest miejscem narodzin metody późnych zbiorów i selekcji, która jest tu praktykowana od 1775 roku.

Proszę dowiedzieć się więcej

Kontakt