Winiarnia J. Neus

Dobre 200 lat temu, zgodnie z tradycją, był tu Goethe. 4 września 1814 roku wielki poeta delektował się dobrym „czerwonym winem Ingelheim“ w gospodzie „Zur alten Post“. Nie można udowodnić, czy odwiedził miasto nad Renem tylko dla wina. Nie byłoby to jednak zaskakujące.

Ingelheim od wieków słynie z czerwonego wina. Josef Neus stał się tu niegdyś jednym z gigantów czerwonego wina. Urodzony w Niederfell nad Mozelą, Neus przybył do OberIngelheim w 1881 roku, otworzył sklep z winami w Bahnhofsstraöe i wkrótce potem rozpoczął uprawę winorośli. I z przytłaczającym sukcesem, nie tylko dlatego, że jego czerwone wino zostało uznane za drugie najlepsze w Niemczech przez Meyers Konversations-Lexikon w 1888 roku, ale nawet więcej: otrzymał również nagrody w Paryżu w 1900 roku i cztery lata później w St. Louis na wystawach światowych, gdzie odbyły się drugie i trzecie Igrzyska Olimpijskie ery nowożytnej.

Kiedy jego ulubiona odmiana winogron, Pinot Noir, wydawała się skazana na zagładę przez filokserę i choroby winorośli, a wiele innych winnic odwróciło się od niej, Neus zainwestował w badania i opracował - pionierski krok - odporny klon, który jest nadal używany w wielu regionach uprawy.

Posiadłość była własnością rodziny do 2013 roku, kiedy to rodzina przedsiębiorców Schmitz z Moguncji przejęła firmę. Wraz z kierownikiem operacyjnym Lewisem Schmittem i mistrzem piwnicy Toni Frankiem, partner Christian Schmitz postawił sobie teraz za cel zachowanie wspaniałej historii i tradycji winiarni J. Neus oraz pomoc w odzyskaniu dawnej świetności wysokiej jakości Pinot Noir z Ingelheim.

Nie jest więc zaskoczeniem, że dwa wielkie wina z winnicy to Pinot Noir, oba z winnic Pares i Horn w regionie Mainzer Berg. Czerwone wina Neus dojrzewają w 1000-litrowych beczkach w największej piwnicy winiarskiej w Rheinhessen, imponującej przestrzeni. Sam budynek jest również imponujący: zbudowany pod koniec XIX wieku z wapienną fasadą, okazałymi pokojami i drewnianymi parkietami.

Nowa winiarnia również bardzo dobrze wpisuje się w ogólny obraz dzięki udanemu projektowi wykonanemu z wysokiej jakości drewna dębowego. Na 30 metrach kwadratowych jest bardzo kompaktowa, z dwoma dodatkowymi pokojami o powierzchni 20 i 25 metrów kwadratowych dostępnymi dla małych degustacji wina. Prawdopodobnie byłoby to miejsce, w którym Goethe nadal czułby się jak w domu i cieszył się nim do dziś, „czerwony Ingelheimer“.

 

Öffnungszeiten

Wtorek - piątek: 09:00 - 18:00
Poniedziałek dzień wolny 
Inne terminy po uzgodnieniu

Kontakt