Wulkaniczny ogród skalny Winklerberg

Na pozostałościach wygasłego wulkanu sprzed 15 milionów lat rośnie wino w Ihringen am Kaiserstuhl.

Dwa strumienie lawy, porowata skała wyrzutowa, bomby lawowe - Winklerberg ma wszystko, czego potrzebuje stary wulkan.

Ale słynie z tego, co tak dobrze rozwija się na lawie: wino jest uprawiane w gminie Kaiserstuhl co najmniej od 962 roku. Prawdopodobnie już Rzymianie zajmowali się tu uprawą winorośli, w końcu Kaiserstuhl to najbardziej słoneczny i najcieplejszy region uprawy winorośli w Niemczech.

Już w 962 r. Ihringen było znaczącą gminą winiarską; dziś gmina na zachód od Fryburga jest jedną z największych gmin winiarskich w Niemczech z około 600 hektarami winnic. Jej najsłynniejsza lokalizacja to Winklerberg, który swoją nazwę zawdzięcza krętemu charakterowi swoich winnic. Strome gleby wulkaniczne z wtrąceniami wapnia są dziś uformowane w tarasy, co sprzyja produkcji win o bogatym, mineralnym charakterze.

Natura i wina najwyższej jakości – to hasło przyświeca również otwartej w październiku 2006 roku ścieżce edukacyjnej prowadzącej przez Vulkanfelsgarten na Winklerbergu. Wzdłuż oznakowanego szlaku można poznać fascynujące historie związane z geologią, przyrodą i przede wszystkim winem. Trasa wiedzie obok Starego Domku Winiarskiego, źródełka „Winklerbergbrünnele” oraz historycznych schodów – wszystkich tych miejsc będących świadectwami dawnej kultury winiarskiej. raz historycznej ścieżki schodowej, które są świadectwem starej kultury winiarskiej. Nieodłączną częścią tej tradycji jest pionierskie osiągnięcie winiarza Georga Ernsta Lythina, który w 1813 roku jako pierwszy zasadził na Winklerbergu szlachetne odmiany winorośli, takie jak burgund, traminer i muskat. Był to moment narodzin produkcji wybornych win Kaiserstühl, możliwy dzięki wulkanicznemu podłożu regionu.