Klasztor Lorsch

Prawdopodobnie żadne inne miejsce w Niemczech nie zrobiło tak wiele dla zachowania historii uprawy winorośli, jak opactwo Lorsch na heskiej Bergstrasse.

Niezliczone miejsca tak odległe jak Badenia, Frankonia i Rheinhessen mogą prześledzić swoją historię uprawy winorośli we wczesnym średniowieczu - dzięki klasztorowi Lorsch.

To właśnie tam pod koniec XII wieku powstał Codex Laureshamensis, gigantyczny katalog lokalizacji winnic, darowizn i stosunków własnościowych. W ten sposób Codex Lorsch stał się prawdopodobnie najważniejszym pomnikiem historii uprawy winorośli – i pokazuje znaczenie klasztorów dla uprawy winorośli.

Klasztor Lorsch został założony w 764 r., początkowo jako tak zwany klasztor własnościowy hrabiego Cancor z Górnego Renu i jego matki Williswinth, którzy natychmiast przekazali nową fundację krewnemu w prezencie: Arcybiskup Chrodegang z Metz był w tym czasie jedynym arcybiskupem na północ od Alp. Chrodegang, wpływowy kościelny z doskonałymi powiązaniami z frankijskim dworem królewskim, wysłał pierwszych mnichów do Lorsch. Nagle mały klasztor znalazł się w centrum „wielkiej“ historii – i otrzymał relikwie z Rzymu: ¨szczątki świętego męczennika Nazariusza. 

.

Święty przyniósł Lorsch odwiedzających i rosnące znaczenie; zaledwie kilkadziesiąt lat po założeniu klasztor benedyktynów był jednym z najbogatszych właścicieli ziemskich na wschód od Renu, z posiadłościami rozciągającymi się od dzisiejszego wybrzeża Morza Północnego w Holandii aż po dzisiejszą Szwajcarię. Bogactwo wzbudziło pożądanie, więc w 772 roku opactwo Lorsch zostało przyznane królowi i od tego momentu było klasztorem królewskim, a później cesarskim. Po utracie dawnego statusu, od 1232 roku klasztor znajdował się pod kontrolą arcybiskupa Moguncji. Do końca pozostał regionalnym centrum kultury winiarskiej. Reformacja położyła kres centrum kultury klasztornej i intelektualnej: w 1557 r. Palatynat Elektorski, obecnie właściciel Lorsch, zlikwidował klasztor. W czasie wojen tylko "Königshalle“pozostała nienaruszona, dzięki czemu klasztor został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1991 roku.

.

Własność klasztoru wzrosła jednak dzięki darowiznom i obejmowała głównie winnice. Źródła podają, że opactwo Lorsch posiadało już ponad 900 winnic w ponad stu lokalizacjach około 850, z koncentracją w rejonie Moguncji i na heskiej Bergstrasse. Winnica w Hahnheim w Rheinhessen została zarejestrowana jako darowizna od fundacji w 764 roku. Do roku 1100 odnotowano zbiory z ponad 923 winnic w co najmniej 170 lokalizacjach, a prawdopodobnie było ich jeszcze więcej.

Wszystko to zawarte jest w Codex Laureshamensis, Kodeksie Lorsch, obszernej liście praw i posiadłości klasztoru. Dzieło, skompilowane między 1167 a 1190 rokiem, zawiera 3836 wpisów, w tym dokumenty i wymienia ponad 1000 miejsc - prawdziwy pomnik, także dla historii uprawy winorośli. Sam kodeks można dziś zobaczyć w Würzburgu, ale opactwo Lorsch można odwiedzić, a dziś w sklepie muzealnym znów można kupić "klasztorne wino".

Czasy otwarcia

Ośrodek muzealny:
wtorek - niedziela: 10:00 - 17:00