Calmont

Nawet Mozela nie ma bardziej stromego zbocza: z nachyleniem do 60 stopni, Calmont jest najbardziej stromą winnicą w Europie.

Nawet Mozela nie jest bardziej stroma: z nachyleniem do 60 stopni, Calmont jest najbardziej stromą winnicą w Europie. Zbocze o wysokości 290 metrów między wioskami Bremm i Ediger-Eller nad Mozelą powstało 400 milionów lat temu w okresie dewonu i składa się z kwarcytowego piaskowca zwietrzałego z łupków.

Strome zbocze zapewnia optymalne nasłonecznienie, a tym samym idealne temperatury wzrostu dla rosnących tu winogron Riesling. Wysokie ściany z łupków, zbudowane w poprzek stromego zbocza, chronią miękkie zbocza z łupków ilastych przed osuwaniem się i charakteryzują tarasową uprawę winorośli w najbardziej stromej winnicy w Europie. Poeta Johann Wolfgang von Goethe opisał słynną winnicę jako „naturalny amfiteatr, gdzie winorośl kwitła na wąskich, wybitnych krawędziach 

W rzeczywistości tradycja uprawy winorośli w Calmont sięga tysięcy lat wstecz. Najbardziej wiarygodne dowody pochodzą z epickiego poematu „De navigo suo“, napisanego około 588 roku przez Venantiusa Fortunatusa, biskupa Poitiers. W tym czasie towarzyszył on królowi Merowingów Childebertowi II w podróży statkiem z Metz do Andernach nad Renem. Już wtedy odbywały się wycieczki łodzią po Mozeli i nawet wtedy gęsto upakowane winorośle między skałami stromego zbocza przyciągały wzrok obserwatora: „Tam, gdzie strome urwiska rodzą najcenniejsze jagody“, zachwycał się Wenancjusz, „gdzie winnice wznoszą się liściasto ku nagim zboczom gór“, tam „winiarz zbiera plon zebranych winogron, nawet na skalistym zboczu zbiera owoce.“ Tak strome są zbocza i tak nagie łupki, że tutaj nawet skała rodzi i powstaje wino.“

Jednak nierówna i stroma skała nadal wymaga od winiarzy ciężkiej pracy fizycznej, nawet do 1800 godzin na hektar. Winogrona muszą być znoszone po stromym zboczu do wózka do zbiorów. Od lat 90. w pracy pomaga kolejka Monorack, która jest kolejnym elementem kultury winiarskiej wartym zobaczenia. Niemniej jednak praca pozostaje ciężka, dlatego obecnie uprawia się tylko na około 14 z 22 hektarów. Mówi się, że nazwa Calmont pochodzi od łacińskiego „calidus“ = ciepły i „mons“ = góra – lub od celtyckiego „kal“ = twardy – tj. skalista góra. Możesz doświadczyć obu na via ferratach Calmont, spektakularnej trasie wspinaczkowej, która jest również znana jako "północna ściana Eigeru w winnicach".