Zamek Johannisberg
To było celem legendarnego Spätlesereitera: Zamek Johannisberg koło Geisenheim w Rheingau. Od 817 roku uprawia się tu winorośl, a od około 300 lat dominującą odmianą jest Riesling. W ten sposób winiarnia stała się monumentalnym pomnikiem dla rozpowszechnienia tej odmiany winorośli.
W Encyklopedii winiarskiej z 1930 roku na temat Rieslinga znajduje się krótka i zwięzła informacja: „Ojczyzna: Niemcy. Prawdopodobnie siewka z Rheingau.” Jedno jest jednak pewne: Zamek Johannisberg to gigantyczna skarbnica Rieslinga i prawdziwy bastion kultury winiarskiej.
Zgodnie z legendą, założenie winnicy sięga czasów Karola Wielkiego – mówi się, że obserwując z Ingelheim w Rheinhessen, zauważył, iż śnieg na Johannisberg topniał jako pierwszy. Być może to prawda, w każdym razie lokalizacja przy Elsterbach została po raz pierwszy wzmiankowana w dokumentach w 817 roku. Około 1100 roku, dokładnie na 50. równoleżniku, mnisi z benedyktyńskiego klasztoru św. Albana w Moguncji założyli tu nową wspólnotę i wybudowali bazylikę. Nowe opactwo zostało poświęcone św. Janowi, a w połowie XII wieku po raz pierwszy pojawiła się nazwa „Sankt Johannisberg” dla tej posiadłości.
Od 1716 roku winiarnia należy do książąt biskupich z Fuldy, którzy zlecają budowę wielkiego, trójskrzydłowego zamku. W 1720 roku na winnicach posadzono 294 000 krzewów Rieslinga, tworząc tym samym pierwszy na świecie winnicę, która była w pełni obsadzona tą odmianą. To było jak iskra, która sprawiła, że mistrz winiarski Odo Staab zanotował: „W całym Rheingau nie może być sadzona żadna inna odmiana winogron do produkcji wina, jak tylko Rüßlinge.” To także narodziny „Johannisbergera”, który w kolejnych dziesięcioleciach stał się synonimem wina najwyższej jakości – aż do dziś „Johannisberg Riesling” jest w Stanach Zjednoczonych synonimem Rieslinga.
W 1775 roku dochodzi do legendarnego „opóźnienia”, które przyczyniło się do rozwoju tej tradycji: kurier, który miał uzyskać pozwolenie na rozpoczęcie oficjalnych zbiorów winogron w Fuldzie, spóźnił się o kilka tygodni. Kiedy w końcu dotarł z powrotem do Johannisbergu, grona na winoroślach już wykazywały – dotąd nieznaną – szlachetną pleśń. Odważny mistrz winiarski zdecydował się jednak na zbiór – to moment narodzin Spätlese, która stąd zaczęła swoją podróż na podbój świata. Pomnik przed piwnicą winiarską upamiętnia te pierwsze późne zbiory winogron z pleśnią szlachetną, które od tej pory stały się normą na Johannisbergu.
Jednak w 1816 roku Zamek Johannisberg zostaje podarowany przez cesarza austriackiego swojemu słynnemu ministrowi spraw zagranicznych, książęciu Clemensowi von Metternichowi. W rękach rodziny Metternich pozostaje aż do 1992 roku – włączając w to obowiązek dostarczania dziesięciny wina dla Austrii. Na 35 hektarach winnic uprawiany jest wciąż wyłącznie Riesling, a „Bibliotheca subterranea”, słynna podziemna skarbnica w piwnicy, przechowuje rzadkie wina sięgające roku 1748.
Godziny otwarcia
marzec - październik:
poniedziałek - piątek: 10:00 - 13:00; 14:00 - 18:00
sobota, niedziela, święta: 11:00 - 18:00; maj - wrzesień: 11:00 - 19:00
listopad - luty:
poniedziałek - piątek: 10:00 - 13:00; 14:00 - 18:00
Sobota, niedziela: 11:00 - 17:00