Zamek Johannisberg
To był cel legendarnego Spätlesereitera: Schloss Johannisberg w pobliżu Geisenheim w Rheingau. Wino jest tu uprawiane od 817 roku, a Riesling dominuje od około 300 lat. To sprawia, że winnica jest monumentalnym pomnikiem upowszechnienia Rieslinga.
W encyklopedii wina z 1930 roku na temat Rieslinga napisano krótko i zwięźle: „Dom: Niemcy. Prawdopodobnie Sämling z Rheingau.“ W każdym razie jedno jest prawdą: Schloss Johannisberg jest gigantyczną skarbnicą Rieslinga i rajem kultury winiarskiej.
Legenda głosi, że winnica została założona przez Karola Wielkiego, który podobno jako pierwszy obserwował topniejący śnieg na Johannisbergu z Ingelheim w Rheinhessen. Jest to możliwe, ale w każdym razie lokalizacja na Elsterbach została po raz pierwszy wspomniana w dokumencie z 817 roku. Około 1100 r. mnisi z benedyktyńskiego klasztoru św. Albana w Moguncji założyli tu nową wspólnotę, dokładnie na 50 równoleżniku, i zbudowali bazylikę. Nowy klasztor został poświęcony św. Janowi, a nazwa „Sankt Johannisberg“ po raz pierwszy pojawia się dla nieruchomości w połowie XII wieku.
Od 1716 roku winnica jest własnością księcia-biskupa Fuldy, który następnie zleca budowę dużego, trójskrzydłowego zamku. W 1720 roku w winnicach zasadzono 294 000 winorośli Riesling. Jest to pierwsza na świecie winnica obsadzona wyłącznie Rieslingiem. Była to początkowa decyzja, która skłoniła mistrza piwnicy Odo Staaba do odnotowania tego faktu: „W całym Rheingau żadna inna odmiana winorośli nie może być sadzona do produkcji win niż tylko Riesling.“ To także narodziny „Johannisberger“, w kolejnych dziesięcioleciach staje się uosobieniem jakości wina par excellence – do dziś, „Johannisberg Riesling“ jest synonimem Rieslinga w USA.
W 1775 roku przyczyniło się do tego legendarne już „opóźnienie“: kurier, który musiał uzyskać pozwolenie w Fuldzie na oficjalne rozpoczęcie zbiorów winogron, opóźnił się o kilka tygodni. Kiedy w końcu dotarł z powrotem do Johannisbergu, winogrona na winorośli miały już - nieznany wcześniej - szlachetny kolor. Odważny piwniczny mistrz pozwolił jednak zebrać winogrona – to były narodziny Spätlese, które rozpoczęło swój triumfalny marsz dookoła świata z Johannisbergu. Pomnik przed winoteką upamiętnia ten pierwszy późny zbiór szlachetnych zgniłych winogron, który od tego momentu stał się regułą na Johannisbergu.
W 1816 r. Johannisberg został jednak podarowany przez austriackiego cesarza jego słynnemu ministrowi spraw zagranicznych Clemensowi Fürst von Metternich; do 1992 r. posiadłość znajdowała się w rękach rodziny Metternich, łącznie z winiarską dziesięciną dla Austrii. Na 35 hektarach winnic nadal uprawiany jest wyłącznie Riesling – a „Bibliotheca subterranea“, słynna podziemna skarbnica w piwnicy z winami, przechowuje rarytasy z 1748 roku.
<p <p>&Czasy otwarciaMärz - październik:
poniedziałek - piątek: 10:00 - 13:00; 14:00 - 18:00
sobota, niedziela, święta: 11:00 - 18:00; maj - wrzesień: 11:00 - 19:00
listopad - luty:
poniedziałek - piątek: 10:00 - 13:00; 14:00 - 18:00
Sobota, niedziela: 11:00 - 17:00