Rzymska willa Weilberg i prasa do wina

Pod czerwonym dachem w winnicach na obrzeżach uzdrowiska i miasta Bad-Dürkheim znajduje się prawdziwy skarb: prawie 2000-letnia prasa winiarska z czasów rzymskich. Obiekt ten jest jedynym tego rodzaju między południowym Palatynatem a Mozelą.

Odkrycie ich w 1981 r. podczas prac wykopaliskowych w ramach scalania gruntów w bezpośrednim sąsiedztwie dzielnicy Ungstein było niczym innym jak sensacją: dzięki Römerkelter z Ungstein archeolodzy byli w końcu w stanie udowodnić, że Römer uprawiali winorośl na zboczach Palatynatu.

W szczególności duża Römervilla, znajdująca się tuż nad prasą do wina, zadziwiła ekspertów: ogromna posiadłość z I wieku naszej ery, zbudowana przez bogatego Römer z Wormacji, miała kiedyś trzy kondygnacje. Sam front dworu mierzył 70 metrów, budynek miał 15 metrów głębokości i dwa wystające nawy boczne. Willa była pierwszym dużym budynkiem romańskim znalezionym w Palatynacie i stanowi tego dowód: Również tutaj Römer praktykował rolnictwo na wielką skalę. Posiadłość zajmowała powierzchnię 75 000 metrów kwadratowych i była wykorzystywana do uprawy zboża i produkcji wina.

Wino tłoczono w trzech niepozornych basenach w sąsiednim budynku. Ich funkcja stała się jasna dla archeologów dopiero dzięki dalszym znaleziskom: w zbiornikach i obok nich znaleziono nóż do winogron z czasów starożytnych, sierp, motykę do winnic i liczne nasiona winogron starych odmian winorośli. Badania naukowe wykazały, że były to dzikie winorośle, a także wczesne odmiany winogron Riesling, Traminer i Burgund. Stanowiło to dowód na to, że winogrona były już deptane przez Rümer. 

>

Winogrona były wlewane do dwóch dolnych basenów i tam miażdżone, a moszcz spływał do nieco głębszego środkowego basenu, gdzie był osuszany i wlewany do beczek. Eksperci szacują, że rocznie można tu było wyprodukować około 200 000 litrów. W dniu 25 października 1991 r. wznowiono produkcję w starożytnej tłoczni wina po około 1500 latach przerwy: Winogrona zostały ponownie zmiażdżone w odrestaurowanych kadziach, a sok winogronowy przetworzony na wino. Sama uprawa winorośli również trwa do dziś: Reaktywowana winnica Römish ponownie produkuje winogrona - z nowoczesnym oficjalnym numerem testowym. Życie Römish powraca również do winnicy Weilberg  pod koniec czerwca każdego roku - kiedy to „Święto Wina” obchodzone jest w Römerkelter 

.