Kamienna książka obrazkowa
W okresie rokoka było to na topie: pisane lub malowane strony albumów poświęcone winu lub polowaniom. Na obrzeżach Naumburga, w dzielnicy Blütengrund w Großjena, znajduje się jeden taki album w prawdopodobnie najbardziej niezwykłej formie.
Na dużej piaskowcowej ścianie tarasowej, pośrodku winnicy, znajduje się dwanaście obrazów w reliefie, które sięgają ponad wysokość człowieka, wyrzeźbionych w kamiennej ścianie. Kamienne książka obrazowa to jedno z najbardziej niezwykłych pomników poświęconych winu oraz największy obrazowy relief w Europie, jaki kiedykolwiek wyrzeźbiono w stojącej skale.
Autorem był jubiler Johann Christian Steinauer, który od 1705 roku w Naumburgu, jako dostawca na dwór księcia Christiana II z Saksonii-Weißenfels, dorobił się majątku. W 1720 roku Steinauer postanowił zakupić winnicę. Z okazji dziesięciolecia panowania księcia, zainspirowany tym wydarzeniem, wpadł na pomysł wyrzeźbienia reliefu w skałach swojej winnicy na cześć księcia. Rzeźbiarz pozostaje nieznany, ale stworzył prawdziwe dzieło sztuki: na długości 150 metrów powstało dwanaście scen, z których dziesięć przedstawia historie biblijne – dwie pozostałe ukazują polowanie na lisa oraz obraz konny księcia Christiana.
Sześć z reliefów przedstawia historie związane z winem z Biblii. Widzimy tam upojenie Lotta przez jego córki, Noego jako pierwszego winiarza, Chrystusa w tłoczni wina, Jozuego i Kaleba, którzy wracają z ciężkim kiściem winogron oraz przypowieść o robotnikach w winnicy Pana. Piąty obraz przedstawia wesele w Kanie, gdzie Jezus, według Biblii, zamienił wodę w wino – z inskrypcją: „Bóg zawsze zamienia wodę w wino / Błogosławiony jest owoc / Przeklęty niech będzie ten, kto nie szuka pociechy”.
W fundamencie willi Steinauera, znajdującej się na wzgórzu nad winnicą, w 1913 roku dokonano spektakularnego znaleziska: odkryto cztery butelki wina z roczników 1678, 1680 oraz dwie z 1687 roku. Butelka z rocznika 1678 od tego czasu jest uznawana za najstarszą napełnioną butelkę wina z Niemiec i znajduje się w Muzeum Wina w Speyer. Butelkę z rocznika 1687 degustowano w Berlinie, a tę z 1680 roku w Naumburgu. Ostatnią butelkę zatrzymał ówczesny właściciel, Meder – zaginęła ona do dziś. „Naumburska butelka” z 1680 roku znajduje się obecnie w posiadaniu Muzeum Miejskiego w Naumburgu.