Kamienna książka obrazkowa

W okresie rokoka było to na topie: pisane lub malowane strony albumów poświęcone winu lub polowaniom. Na obrzeżach Naumburga, w dzielnicy Blütengrund w Großjena, znajduje się jeden taki album w prawdopodobnie najbardziej niezwykłej formie.

Na dużej ścianie tarasu z piaskowca, pośrodku winnicy, znajduje się dwanaście płaskorzeźb wielkości człowieka. Kamienna Księga Obrazów jest jednym z najbardziej niezwykłych pomników wina i największą płaskorzeźbą kiedykolwiek wyrzeźbioną w stojącej skale w Europie.  

Została stworzona przez jubilera Johanna Christiana Steinauera, który wzbogacił się w Naumburgu w 1705 roku jako dostawca na dwór księcia Christiana II Saksonii-Weißenfels. Około 1720 roku Steinauer postanowił nabyć winnicę. Jako hołd dla księcia wpadł jednak na pomysł, aby z okazji dziesiątej rocznicy objęcia tronu wyrzeźbić płaskorzeźbę ze skał swojej winnicy. Rzeźbiarz jest nieznany, ale stworzył arcydzieło: na długości 150 metrów stworzył dwanaście scen, z których dziesięć przedstawia historie z Biblii - pozostałe dwie przedstawiają polowanie na lisa i konny wizerunek księcia Christiana.

Sześć płaskorzeźb obraca się wokół biblijnych opowieści o winie. Przedstawiają one odurzenie Lota przez jego córki, Noego jako pierwszego plantatora winorośli, Chrystusa w tłoczni, Jozuego i Kaleba powracających z ciężką kiścią winogron oraz przypowieść o robotnikach w winnicy Pańskiej. Obraz numer pięć przedstawia wesele w Kanaanie, gdzie według Biblii Jezus zamienił wodę w wino - wraz z napisem: „Bóg zawsze przemienia wodę w wino/ Błogosławiony jest owoc/ Przeklęty będzie mieszacz/ Kto nie szuka orzeźwienia.“

W 1913 roku dokonano jednak spektakularnego odkrycia w fundamentach willi Steinauer nad winnicą: odkopano cztery butelki wina z 1678, 1680 i dwukrotnie z 1687 roku. Butelka z 1678 roku jest od tego czasu pierwszą napełnioną butelką wina z Niemiec w muzeum wina w Speyer. Butelka z rocznika 1687 była degustowana w Berlinie, a ta z 1680 w Naumburgu. Ostatnia butelka była przechowywana przez ówczesnego właściciela Meder – od tego czasu zaginęła. Butelka „Naumburg“ z 1680 roku jest obecnie w posiadaniu Muzeum Miejskiego w Naumburgu.