Ruiny klasztoru Disibodenberg

Słynie z Hildegardy von Bingen, ale Disibodenberg w Odernheim an der Nahe ma również starożytną historię uprawy winorośli: ślady wskazują na rzymskie winorośle na południowym zboczu Disibodenberg, a winnica klasztorna uprawia winorośl nieprzerwanie od XI wieku.

Winiarnia i ruiny klasztoru są własnością rodziny von Racknitz, która prowadzi winiarnię poniżej ruin starego klasztoru. W 2008 roku sensacyjne znalezisko wywołało spore poruszenie: Na Disibodenbergu znaleziono pięć winorośli odmiany White Orleans - odmiany, która w rzeczywistości wymarła. Według ekspertów od odmian winorośli, są to prawdopodobnie najstarsze winorośle w Niemczech.

Odmiana Orleans była w Niemczech rozpowszechniona aż do XIX wieku, szczególnie na Rüdesheimer Berg w regionie Rheingau, gdzie ceniono późno dojrzewającą, bardzo kwasową odmianę winorośli. Pięć dzikich winorośli białego Orleansu na Disibodenberg przetrwały na zewnętrznej krawędzi muru. Źródła w winnicy Racknitz potwierdzają, że winorośle te muszą pochodzić z okresu między 1108 rokiem a rozwiązaniem klasztoru w 1559 roku.

Klasztor zostało założone na zbiegu rzek Nahe i Glan przez irlandzkiego mnicha wędrownego Disiboda, który początkowo wybudował kaplicę i celę. W tym dzikim miejscu arcybiskup Moguncji Willigis zbudował kapitułę, którą jego następca, Ruthard, w 1108 roku przekształcił w klasztor benedyktyński. W 1112 roku do tego klasztoru wstąpiła młoda dziewczyna imieniem Hildegard. Pozostała tam przez 40 lat, a później, jako Hildegarda z Bingen, zdobyła sławę dzięki swoim pismom na temat etyki, świata, człowieka oraz swoich wizji. Lecznica przypisywała także winu szczególne znaczenie: "Wino z winorośli, jeśli jest czyste, czyni krew pijącego dobrą i zdrową".

Po reformacji klasztor został zamknięty i popadł w ruinę, tworząc romantyczny park ruiny, który można podziwiać do dziś. Od 1989 roku teren klasztoru należy do Fundacji Scivias. Szczególna atmosfera Disibodenbergu z jego starymi murami klasztornymi i pradawnymi winnicami wciąż przyciąga odwiedzających. Można je cieszyć się, zabierając ze sobą kosz piknikowy, który przygotowuje winnica Racknitz – w zestawie znajduje się także Riesling z Disibodenbergu. O samym klasztorze informuje małe muzeum przy wejściu na wzgórze klasztorne. Hildegarda z Bingen była jedną z pierwszych, która wspomniała o „winie Hunów”, do którego należał także Hartheunisch, znany również jako Gelber Orleans.

Godziny otwarcia:

Muzeum:
kwiecień - październik:
sobota: 12:00 - 18:00
Niedziela i dni świąteczne: 11:00 - 17:00