Vinotheque Iphofen

W centrum frankońskiego miasteczka winiarskiego Iphofen, między barokowym ratuszem a kościołem parafialnym św. Wita, znajduje się zespół budynków, który tworzy ekscytujący dialog między historyczną i ultranowoczesną architekturą.

Punktem wyjścia była dwupiętrowa barokowa posiadłość zajmowana niegdyś przez zakrystiana kościoła św. Miasto Iphofen zleciło renowację wpisanego na listę zabytków budynku z XVII wieku i dobudowę. Celem było stworzenie ram architektonicznych, w których można by odpowiednio zaprezentować różnorodność kulturową i winiarską Iphofen. Powstały kompleks budynków nosi nazwę „Vinothek Iphofen“ i mieści centrum informacji turystycznej, galerię wystaw czasowych, sale konferencyjne i seminaryjne oraz piwnicę z winami na około 600 m² powierzchni na czterech poziomach, oprócz pomieszczeń do prezentacji wina. Ofertę uzupełnia bistro z winami i sklep rolniczy z produktami regionalnymi.

Winoteka, w której winiarze z Iphouml;fer prezentują nie tylko wino, ale także wina musujące i destylaty, znajduje się w nowo wybudowanej dobudówce. Architektura ich prezentacji i sal degustacyjnych powinna być tak pewna siebie, jak winiarze, którzy są innowacyjni i zorientowani na arenie międzynarodowej. Walter Böhm z biura architektonicznego Böhm + Kuhn z sąsiedniego Markt Einersheim podążył za tą maksymą i dodał lekką, przezroczystą stalowo-szklaną dobudówkę do solidnego muru barokowego budynku. Żaluzje zamontowane przed szklaną fasadą zapewniają dodatkową strukturę.

<p <p>Uderzający nowy budynek wykorzystuje sąsiedni kamień z kamieniołomu i ściany z muru pruskiego istniejącego barokowego budynku i harmonijnie integruje je z koncepcją przestrzenną. Projektant wnętrz Andreas Weber z Herrsching podkreśla nowoczesne, wyraźne i zaakcentowane linie w swoim projekcie wnętrz. Na górnym piętrze położono deski z czerwonego dębu Iphof - rodzaj drewna, który początkowo był uważany za odrzucony ze względu na jego mineralne czerwone zabarwienie, ale został wyraźnie poproszony przez członków rady i plantatorów winorośli jako lokalny surowiec.

Mimo kontrastów kompleksu budynków, masywny barokowy budynek z tynku i zalana światłem konstrukcja ze szkła i stali doskonale ze sobą harmonizują i promieniują radosną atmosferą, która zachęca do odpoczynku, zarówno w sali degustacyjnej winiarni, która została otwarta w 2000 roku, jak i na tarasie na wewnętrznym dziedzińcu.

&Czasy otwarcia

Poniedziałek: 10:00 - 14:00
Wtorek - niedziela: 10:00 - 22:00

>