Rhodt pod Rietburgiem
Te winorośle to prawdziwi weterani: "Rhodter Rosengarten" istnieje od ponad 400 lat i nadal produkuje wino.
Według ustnej tradycji winnica w wiosce winiarskiej Rhodt unter Rietburg istniała już przed wojną 30-letnią, która miała miejsce w latach 1618-1648.
To sprawia, że Rosengarten jest najstarszą winnicą, w której wciąż rośnie winorośl, przynajmniej w Palatynacie - jeśli nie na świecie.
Do dziś na około 600 metrach ziemi wciąż stoi 300 winorośli, z których większość to winorośl Traminer. Nie wiadomo, kto je kiedyś zasadził. Jednak wino było prawdopodobnie uprawiane w Rhodt unter Rietburg od czasów rzymskich - w każdym razie wioska była już znana ze swojego Traminera w średniowieczu. W 1603 roku margrabia Ernst Friedrich von Baden nabył wioskę, a ludzie z Badenii rządzili tu do 1801 roku, czyniąc małą wioskę pod zamkiem Rietburg, zbudowanym w 1200 roku, bogatą dzięki handlowi winem. Stare domy ze starymi bramami można zobaczyć do dziś; prawie 80% wsi to budynki wpisane na listę zabytków.
Kolejny władca również wiedział, jak pięknie jest tutaj w „Toskanii Północy”
W 1846 roku król Ludwik I Bawarski zbudował swoją letnią rezydencję, Villa Ludwigshö on, nad wioską. O znaczeniu uprawy winorośli dla wioski świadczy lokalna specjalność: Oprócz zwykłego Pfälzer Weinschoppen o pojemności 0,5 litra, wino serwowane jest tutaj również w „Rhodter Piff“ - Schoppen w litrowym kieliszku.
<p <p>W ogrodzie różanym, na wschodnim skraju wioski naprzeciwko regionalnej spółdzielni winiarskiej Rietburg, do dziś stoją nieszczepione winorośle w starożytnej winnicy - sękate, malownicze i twarde jak skała. Rok po roku produkują one od 150 do 300 litrów wina, z którego powstaje Gewürztraminer, będący oczywiście specjalnością winiarni Oberhofer w Edesheim, właścicieli winnicy. Wino jest imponujące ze względu na samo pochodzenie, ale także ze względu na różany smak typowy dla Gewürztraminera – pasujący do nazwy winnicy „Rhodter Rosengarten“.