Grauerburgunder/Pinot Gris
Odmiana winorośli, która należy do rodziny burgundzkiej, przywędrowała z Burgundii do Szwajcarii, Węgier i prawdopodobnie stamtąd do Niemiec w XIV wieku.
Fakty
-
8.094 ha
obszar upraw 2022
-
2. 314 ha
nasadzenia w Hesji Nadreńskiej
Uprawa
Grauburgunder daje wysokie plony oraz pozwala uzyskać, jeżeli jest to pożądane, wysoka wagę moszczu. Dzieki temu, że budowa grona jest ścisła, odmiana ta jest bardziej podatna na pleśń szlachetną, niezbędną do uzyskania szlachetnych win słodkich. Odmiana ta nie jest zbyt podatna na choroby oraz mrozoodporna. Udaje się szczególnie dobrze na winnicach tarasowych o podłożu lessowym, ale także na glebach wapiennych oraz na kamienistym gruncie. Gleby gliniaste są dla niej mniej odpowiednie. Często i z powodzeniem stosowane są zabiegi redukcji plonu oraz przerzedzania gron.
Znaczenie
Grauburgundery można dziś znaleźć nie tylko w Europie Środkowej, ale przede wszystkim w Australii i Nowej Zelandii. W Niemczech Pinot Gris znów zyskuje na znaczeniu. W 2022 r. prawie 8 094 hektarów - czyli nieco poniżej 8% niemieckich winnic - zostało obsadzonych tą odmianą. Niegdyś określano Grauburgundera przeważnie synonimem „Ruländer“. Odnosiło się to jednak przeważnie do słodkich i treściwych win, podczas gdy mianem Grauer Burgunder określa się przeważnie wina wytrawne. Zwłaszcza badeńscy winiarze przykładają szczególna wagę do tej odmiany uprawiając ją na ponad 14% powierzchni swoich winnic, co daje około 2363 ha. W Palatynacie oraz Hesji Nadreńskiej uprawia się tę odmianę na ponad 1200 ha, a w regionie Nahe na około 385 ha.
Winifikacja i smak
Młody, lekki, wytrawny bądź półwytrawny Grauburgunder to dobre wino na lato. Wytrawne wina klasy Kabinett oraz Spätlesen pasują dobrze do owoców morza, wyrazistych ryb morskich, makaronów, jagnięciny, młodej dziczyzny oraz dzikiego ptactwa, a także do dojrzałych serów miękkich. Wina winifikowane w małych beczkach dębowych komponują się z intensywnymi potrawami z jagnięciny oraz lekkimi daniami z dziczyzny, np. z ptactwa dzikiego lub sarniny. Owocowo-słodkie wina klasy Spätlese bądź też szlachetnie słodkie klasy Auslese pasują szczególnie dobrze do tłustych serów pleśniowych oraz do deserów z miodem, migdałami czy marcepanem.
Grauburgundery często winifikowane są w zbiornikach ze stali szlachetnej, w dużych beczkach drewnianych, ale także i w małych beczkach typu barrique z zastosowaniem fermentacji malolaktycznej. Grauburgundery to przeważnie wina wytrawne, średnio zbudowane i o podkreślonej kwasowości, podczas gdy Ruländer daje często treściwe wina o wyraźnej słodyczy. W zależności od metody winifikacji oraz od klasy, wina maja barwę bladożółtą, złocisto-żółtą aż do bursztynowej. Z Grauburgunderami kojarzone są przeważnie aromaty zielonych orzechów, migdałów, świeżego masła a także aromaty owocowe – gruszki, owoców suszonych oraz rodzynek, ananasa i owoców cytrusowych. Oprócz tego występują także nuty warzywne przypominające zielona fasolkę czy świeżą paprykę.
Historia
Szary Burgund zawędrował z Burgundii do Szwajcarii i na Węgry, a stamtąd prawdopodobnie do naszych regionów w XIV wieku. Francuska nazwa Pinot pochodzi od francuskiego „pin“ (sosna) i opisuje kształt winogron przypominający szyszki sosny. Synonimicznie używana nazwa Ruländer pochodzi od kupca Johanna Rulanda, który w 1711 roku znalazł burgundzkie winorośle (nieznane mu) w ogrodzie w małym palatynackim miasteczku Speyer i rozmnożył je. Wysoka jakość tych win przekonała winiarzy już w XIX wieku, którzy z dumą nadali tej odmianie różne regionalne nazwy, które z czasem zniknęły.
W skrócie
- Mało podatna na choroby, mało wrażliwa na mróz
- Skórka jagód od czerwonej do czerwono-szarej
- Aromat: przypominający zielone orzechy, migdały, zieloną fasolkę, paprykę lub owocowe smaki przypominające gruszkę, suszone owoce, rodzynki, ananasa i owoce cytrusowe
Skąd pochodzi termin Pinot?
Francuska nazwa Pinot pochodzi od francuskiego "pin" (sosna) i opisuje kształt winogron przypominający szyszki sosny.
Białe szparagi z paskami naleśników Szparagi z "Kratzete"
Białe szparagi z paskami naleśników i sosem z masła szampańskiego.
- 1kg Weißer Spargel
- 200g Mehl
- 4 Eier
- 150ml Milch
- 1TL Butterschmalz zum Braten
- 2EL Butter
- 1 Zitrone
- 1 Prise Zucker
- 1-3 Schnittlauchröllchen zum Garnieren
- 1 Für die Soße:
- 150g Butter
- 50ml Sahne
- 50ml Sekt
- etwas Salz und Pfeffer
Mąkę wymieszać z jajkami, mlekiem i szczyptą soli na gładkie ciasto naleśnikowe. Pozostawić do namoczenia na 30 minut.
W międzyczasie obierz szparagi i gotuj w osolonej wodzie z 2 łyżkami masła i szczyptą cukru, aż będą al dente. Dobrze odsączyć i trzymać w cieple.
<p
<p>Wlewać ciasto naleśnikowe partiami do gorącego masła klarowanego
.
wlać do gorącego masła klarowanego. Gdy spód się zrumieni, użyj widelca, aby zeskrobać kawałki. Smażyć do momentu, aż kawałki będą złocistożółte.
W przypadku sosu szampańsko-maślanego, doprowadzić śmietanę do wrzenia, lekko zredukować i wmieszać zimne kawałki masła (wielkości orzecha włoskiego). Dodaj wino musujące i dopraw do smaku solą i pieprzem.
<p
<p>Ułóż szparagi na podgrzanych talerzach. Dodać kratzete, skropić sosem i udekorować szczypiorkiem.
<p
<p>Zalecane wina:
Łagodny i wytrawny Gutedel lub delikatne wino Kabinett z Rieslinga lub Pinot Blanc.
- Gutedel (Chasselas) (trocken)
- Riesling (brut)
- Grauerburgunder/Pinot Gris (brut nature)
Winiarnie Winiarnie w okolicy
-
Georg Breuer
-
Weingut L. Bastian
-
Wasem Winery