Klasztor Eberbach

Jest to prawdopodobnie kolebka uprawy winorośli w Rheingau i niewiele jest murów, które symbolizują wieki kultury winiarskiej tak bardzo, jak klasztor Eberbach w pobliżu Eltville w Rheingau.

13 mnichów przybyło tu w odległej dolinie Rheingau w roku Pańskim 1136 – rok wcześniej – według legendy – słynny opat cysterski Bernhard von Clairvaux odwiedził idylliczną dolinę wraz z arcybiskupem Adalbertem z Moguncji, gdy dzik wyskoczył z żywopłotu przez strumień przed nimi. To, czy opactwo Eberbach rzeczywiście otrzymało swoją nazwę w ten sposób, nie jest udokumentowane, ale Francuzi byli prawdziwi: założyli nowe opactwo w dolinie Kisselbach bezpośrednio z Clairvaux w Burgundii - i przywieźli ze sobą winorośl.

Opactwo Eberbach szybko rozwinęło się w jeden z największych i najważniejszych klasztorów w Niemczech - prawdopodobnie również dzięki sokowi winogronowemu. Winorośl Pinot Noir przywieziona z Burgundii stała się pierwszym hitem eksportowym kultury winiarskiej Rheingau: ponieważ mnisi byli zwolnieni z opłat celnych na Renie, zdominowali handel winem aż do Kolonii, co było lukratywnym biznesem. W 1162 roku klasztor w Köln posiadał nawet magazyn uprzywilejowany przez papieża Aleksandra III.

<p <p>Pod koniec XV wieku pomieszczenia klasztorne, takie jak bractwo i szpital, zostały przekształcone w piwnice na wino - w klasztorze mieszkało do 150 księży i 600 świeckich braci. Podczas wojen i zawirowań w kolejnych stuleciach klasztor doznał znacznych zniszczeń, ale uprawa winorośli nadal kwitła. Na przykład w 1730 r. mnisi cysterscy utworzyli specjalny skarbiec wina dla swoich najcenniejszych winogron - stolarz z Eltville napisał rachunek za piwnicę Cabernedt. Cenne skarby z minionych dziesięcioleci były przechowywane w piwnicy Cabinet przez długi czas.

Wraz z sekularyzacją w 1803 roku, życie klasztorne dobiegło końca, ale nie uprawa winorośli. Jej tradycja była kontynuowana przez świeckich właścicieli, najpierw księcia Nassau, od 1866 r. przez Prusaków i wreszcie, od 1945 r., przez kraj związkowy Hesja. Dziś posiadłość winiarska Kloster Eberbach zarządza sześcioma domenami państwowymi w Rheingau i na heskiej Bergstrasse, a z 200 hektarami winnic jest największą uprawą winorośli w Niemczech. Pinot Noir nadal rośnie na 32 hektarach w Rheingau, które winiarnia Kloster Eberbach uprawia do najwyższej jakości.

<p <p>W lecie 2008 roku, Steinbergkeller, jeden z najnowocześniejszych zakładów produkcji wina w Europie, został otwarty zaledwie kilkaset metrów poniżej starego kompleksu klasztornego. Każdego dnia można tu przetworzyć do 7000 litrów soku winogronowego, a piwnice rozciągają się na kilku poziomach na 5000 metrów kwadratowych bezpośrednio pod Steinberg, najstarszą i pierwszą / najcenniejszą winnicą w Eberbach. Winnica otoczona jest średniowiecznym kamiennym murem o długości 3000 metrów, który zapewnia winorośli Riesling specjalny mikroklimat - mówi się, że Steinberg był ulubioną winnicą mnichów. Wyniki można skosztować w winotece w klasztorze Eberbach - lub podczas jednej z licznych wycieczek winiarskich po klasztornym krużganku i piwnicy Steinberg.

Czasy otwarcia

Kwiecień - październik:
Poniedziałek - niedziela: 10:00 - 19:00

listopad - marzec:
Poniedziałek - niedziela: 10:00 - 18:00