Klasztor Eberbach

Tutaj prawdopodobnie znajduje się kolebka winiarstwa w Rheingau, a mało które miejsce tak bardzo symbolizuje wielowiekową tradycję winiarską jak klasztor Eberbach koło Eltville w Rheingau.

13 mnichów osiedliło się tutaj w 1136 roku w odosobnionej dolinie Rheingau. Rok wcześniej – według legendy – słynny opat cystersów Bernard z Clairvaux wraz z arcybiskupem Moguncji Adalbertem odwiedzili tę idylliczną dolinę, kiedy to przed nimi z krzewu wyskoczył dzik, przeskakując strumień. Choć nie ma dowodów na to, że klasztor Eberbach rzeczywiście otrzymał swoją nazwę w ten sposób, to Francuzi byli autentyczni: bezpośrednio z Clairvaux w Burgundii założyli nowe opactwo w dolinie Kisselbachtal – i przywieźli ze sobą winorośle.

Klasztor Eberbach szybko stał się jednym z największych i najważniejszych klasztorów Niemiec – zapewne również dzięki winu. Winorośle Pinot Noir przywiezione z Burgundii stały się pierwszym hitem eksportowym kultury winiarskiej Rheingau. Ponieważ mnisi byli zwolnieni z ceł na Renie, zdominowali handel winem aż po Kolonię, co było niezwykle dochodowym interesem. W 1162 roku klasztor posiadał nawet w Kolonii magazyn, który był uprzywilejowany przez papieża Aleksandra III.

Pod koniec XV wieku niektóre pomieszczenia klasztorne, takie jak fraternia i szpital, zostały przekształcone w piwnice winiarskie – w klasztorze mieszkało wtedy do 150 mnichów duchownych i 600 braci świeckich. W wyniku wojen i zawirowań w kolejnych stuleciach klasztor doznał znacznych zniszczeń, ale uprawy winorośli nadal się rozwijały. W 1730 roku cystersi urządzili dla swoich najcenniejszych win specjalną komnatę skarbca wina – rachunek na "cabernedt keller" wystawił stolarz z Eltville. Przez długi czas w piwnicy Cabinet przechowywano cenne skarby minionych dekad.

Z sekularyzacją w 1803 roku kończy się życie klasztorne, ale nie uprawa winorośli. Tradycja winiarska została przejęta przez właścicieli świeckich – najpierw książąt Nassaus, a od 1866 roku przez Prusy, a od 1945 roku przez land Hesja. Dziś winnica Kloster Eberbach zarządza sześcioma domenami państwowymi w Rheingau i w Hessischer Bergstraße, a z 200 hektarami winnic jest największym przedsiębiorstwem winiarskim w Niemczech. Czerwone wina z Kloster Eberbach pozostały znakiem rozpoznawczym. Na 32 hektarach w Rheingau wciąż rośnie Spätburgunder, który winnica Kloster Eberbach "przekształca" w najwyższej jakości wina.

Latem 2008 roku, zaledwie kilkaset metrów poniżej starego klasztoru, otwarto jedną z najnowocześniejszych winiarni w Europie – Steinbergkeller. Codziennie przetwarzanych jest tu do 7 000 litrów soku winogronowego, a piwnice rozciągają się na 5 000 m², schodząc na kilka poziomów w głąb ziemi – tuż pod Steinberg, najstarszą i najcenniejszą winnicą w Eberbach. Winnica otoczona jest średniowieczną murą z łamanego kamienia o długości 3 000 metrów, która zapewnia winoroślom Rieslinga szczególne mikroklimat – mówi się, że Steinberg był ulubioną winnicą mnichów. Wyniki można degustować w winiarni w Kloster Eberbach lub podczas jednej z licznych wycieczek po klasztornych krużgankach i Steinbergkeller.

Godziny otwarcia

Kwiecień - październik:
Poniedziałek - niedziela: godz. 10:00 - 19:00

listopad - marzec:
Poniedziałek - niedziela: godz. 10:00 - 18:00