Winiarnia Lubentiushof
Lubentiushof w Niederfell nad Mozelą sięga czasów winiarni założonej przez książąt Leyen w 1711 roku. Andreas Barth, pierwotnie prawnik, przejął winiarnię w 1994 roku i od tego czasu prowadzi ją jako osoba zmieniająca karierę z różnymi nowymi pomysłami.
Na przykład poświęca dużo czasu swojemu Rieslingowi. Do tego stopnia, że jest uważany za eksperta w dziedzinie powolnego Rieslinga. Winorośl w jego winnicach rozwija się na łupkowych tarasach Dolnej Mozeli; ze względu na strome zbocze wszystko jest uprawiane ręcznie.
Kiedy przestrzeń w centrum małej wioski Mosel stała się zbyt ciasna, Andreas Barth i jego żona Susanne postanowili rozbudować winiarnię o nowy budynek. Architekci Agnes i Uwe Hessel z Andernach zaplanowali nowy warsztat winiarski na niewielkiej działce wyburzonej obok historycznego domu winiarza wykonanego z solidnych kamiennych ścian z kamieniołomu. Na działce o wymiarach 5 x 5,5 metra wznieśli stalowo-betonową konstrukcję. Podobnie jak dom winiarza, nowy budynek również ma dwuspadowy dach, a jego ściany boczne nawiązują do kamieniołomu starego budynku. Fasada otwiera się na ulicę ciągłym szklanym frontem. Pionowo ustawione wąskie drewniane belki zapewniają pewien stopień prywatności, jak zasłona.
<p <p>Ponieważ szklany front nie jest połączony z betonowymi stropami dwóch górnych pięter, nadal istnieje przestrzeń między konstrukcją budynku a fasadą. Ta architektoniczna sztuczka nadaje budynkowi poczucie nieważkości i tworzy wizualne osie na różnych poziomach.Parter warsztatu winiarskiego jest zarezerwowany dla degustacji i sprzedaży własnych win. Na górnym piętrze znajduje się b&b, a na ostatnim piętrze mieszkanie dla gości z małym tarasem, z którego można spojrzeć na Mozelę i słynny Gondorf Gänsberg. Piętra połączone są wolnostojącymi stalowymi schodami, które podkreślają otwartość przestrzeni.
Nowy budynek, który jest lekko przesunięty do tyłu, jest połączony ze starym domem winiarza małym dziedzińcem. Jego dwuspadowa orientacja i kształt dachu są powtórzone w nowym budynku i harmonijnie integrują warsztat winiarski z krajobrazem miasta. Betonowo-szklany budynek stanowi pewną siebie, nowoczesną i przyszłościową część niezwykłego zespołu. Warsztat winiarski został otwarty w lipcu 2007 roku. W 2010 roku otrzymał nagrodę Wine Architecture Prize.
&Czasy otwarcia
Po wcześniejszym umówieniu