Centrum przeładunku wina Bacharach
To miasto ma już Bachusa w swojej nazwie: mówi się, że nazwa Bacharach pochodzi od celtyckiego "Baccaracum" - oznaczającego posiadłość Baccarusa - lub łacińskiego "Bacchi ara" - oznaczającego "ołtarz Bachusa".
Bóg wina naprawdę odcisnął swoje piętno na tym małym miasteczku w Dolinie Środkowego Renu, jak żadne inne. W średniowieczu Bacharach było ważnym ośrodkiem handlu winem. Wynikało to głównie ze słynnego „Binger Loch“: Skalisty wąski odcinek Renu nie był wówczas żeglowny dla dużych statków. Wino, które przypływało mniejszymi barkami, było tutaj przeładowywane na większe statki płynące w dół rzeki – od tego momentu nazywano je „Bacharacher”.
aracher”.
Historia wina odcisnęła swoje piętno również na wyglądzie miasta. Liczne stare domy o konstrukcji szkieletowej wokół historycznego rynku są tego świadectwem. Najstarszym z nich jest „Alte Haus” z 1368 roku, średniowieczny budynek z muru pruskiego, który mieści słynną winiarnię. To właśnie tam rozgrywa się akcja operetki Roberta Stolza. W „Haus Utsch”, zbudowanym w 1585 roku, dwa wieki później mieszkał Friedrich Wilhelm Utsch, twórca pieśni „Jäger aus Kurpfalz”. To małe miasteczko w romantycznej Dolinie Środkowego Renu – obecnie wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO – uważane było w XIX wieku za jedno z najpiękniejszych na świecie. Był to czas rozkwitu romantyzmu nad Renem, a Bacharach stało się jego symbolem.
Dwa charakterystyczne miejsca odegrały w tym kluczową rolę: średniowieczny zamek Stahleck, który wznosi się nad miastem i dziś pełni funkcję schroniska młodzieżowego, oraz kaplica św. Wernera (Wernerkapelle). Według legendy w Wielki Czwartek 1287 roku miał tu zostać zamordowany przez Żydów 16-letni chrześcijański robotnik dzienny, Werner, rzekomo na potrzeby rytuału związanego ze świętem Paschy. Historia o rytualnym mordzie była nieprawdziwa, ale mimo to wywołała falę prześladowań Żydów, która rozprzestrzeniła się aż nad Mozelę i dolny Ren. W konsekwencji wzniesiono kaplicę św. Wernera w stylu gotyckim. Jej charakterystyczna sylwetka w ruinie stała się jednym z najważniejszych symboli romantyzmu nad Renem. Dziś pamięć o winie wciąż żyje w licznych winiarniach w Bacharach.