Rzymskie wino w Speyer
To najstarsze zachowane wino gronowe na świecie – i wciąż jest w stanie ciekłym. Historyczne Muzeum Palatynatu w Speyer strzeże jednego z największych skarbów niemieckiej kultury winiarskiej: wina pochodzącego mniej więcej z 325 roku naszej ery, przechowywanego w zielonkawo-żółtej, cylindrycznej szklanej butelce z dwoma uchwytami w kształcie delfinów.
Naczynie zostało odkryte w 1867 roku podczas wykopalisk w Speyer w grobie, w którym znajdowały się dwa sarkofagi kamienne – grobowce mężczyzny i kobiety z początku IV wieku naszej ery.
W grobie kobiety znaleziono sześć naczyń szklanych, a w sarkofagu mężczyzny aż dziesięć. Wszystkie te naczynia prawdopodobnie zawierały kiedyś płyny, które miały stanowić prowiant dla zmarłych w ich długiej podróży do zaświatów. Jednak tylko w jednym z nich zachowała się ciecz – właśnie w tej wyjątkowej butelce z winem. Zawiera ona klarowny osad na dnie oraz – w około dwóch trzecich objętości – stałą, żywiczną substancję. Analizy wykazały, że przynajmniej część cieczy musiała być niegdyś winem. Dziś jednak alkohol na pewno nie jest już obecny w tej substancji.
Fakt, że wino przetrwało właśnie w tej jednej butelce, eksperci tłumaczą składem cieczy. Do szklanej butelki wlano niewielką ilość wina zmieszanego z przyprawami, a następnie dodano większą ilość oliwy z oliwek, która miała odciąć wino od kontaktu z powietrzem. Ilość oliwy była tak duża i tak szczelna, że w swojej stwardniałej formie zdołała zakonserwować „rzymskie wino” na ponad 1680 lat.
„Rzymskie wino” nie jest jedynym świadectwem 2000-letniej historii winiarstwa w Palatynacie. „Muzeum Wina”, będące częścią Historycznego Muzeum Palatynatu, dokumentuje tę historię za pomocą licznych eksponatów, takich jak prasy do wina czy ozdobne beczki. Znajduje się tam także butelka wina z 1678 roku – najstarsza w pełni wypełniona butelka wina w Niemczech, odnaleziona w 1913 roku w winnicy Steinauer przy Naumburg an der Saale.
Godziny otwarcia:
Wtorek - niedziela: 10:00 - 18:00