Winoteka Iphofen
W centrum frankońskiego miasteczka winiarskiego Iphofen, między barokowym ratuszem a kościołem parafialnym św. Wita, znajduje się zespół budynków, który wprowadza w fascynujący dialog architekturę historyczną i ultranowoczesną
Punktem wyjścia była dwukondygnacyjna barokowa posiadłość, niegdyś zamieszkiwana przez kościelnego kościoła św. Wita. Miasto Iphofen poddało ten zabytkowy budynek z XVII wieku renowacji i rozbudowało go o nową część. Celem było stworzenie architektonicznej przestrzeni, w której można by odpowiednio zaprezentować kulturową i winiarską różnorodność Iphofen. Powstały w ten sposób kompleks budynków nosi nazwę „Vinothek Iphofen” i na powierzchni około 600 m², rozłożonej na czterech poziomach, mieści nie tylko sale do degustacji win, ale także punkt informacji turystycznej, galerię na wystawy czasowe, sale konferencyjne i seminaryjne oraz piwnicę z sklepieniami. Ofertę uzupełniają winiarskie bistro oraz sklep z regionalnymi produktami.
Vinoteka, w której winiarze z Iphofen prezentują nie tylko swoje wina, ale także musujące sekty i destylaty, znajduje się w nowo wybudowanej części kompleksu. Architektura sal degustacyjnych i wystawienniczych miała być równie pewna siebie, jak sami winiarze – innowacyjni i otwarci na świat. Zgodnie z tą zasadą Walter Böhm z biura architektonicznego Böhm + Kuhn w sąsiednim Markt Einersheim zestawił masywną, murowaną strukturę barokowej posiadłości z lekką, transparentną dobudową ze szkła i stali. Dodatkową strukturę fasadzie szklanej nadają pionowe lamelle.
Charakterystyczna nowa część budynku wykorzystuje przylegające ściany z łamanego kamienia i konstrukcji szachulcowej z barokowego budynku, harmonijnie wkomponowując je w całość przestrzeni. Architekt wnętrz Andreas Weber z Herrsching podkreślił w swojej koncepcji nowoczesne, wyraziste i klarowne linie. Na górnym piętrze ułożono deski z czerwonego dębu z Iphofen – gatunku drewna, który ze względu na swoje mineralne, czerwonawe zabarwienie początkowo uznawany był za materiał odpadowy, jednak został świadomie wybrany przez radnych miasta i winiarzy jako surowiec lokalny.
Pomimo kontrastów architektonicznych cały kompleks harmonizuje – masywny, barokowy budynek otynkowany i wypełniona światłem konstrukcja ze szkła i stali doskonale się uzupełniają, tworząc pogodną atmosferę, która zachęca do spędzenia czasu – czy to w sali degustacyjnej, otwartej w 2000 roku vinoteki, czy na tarasie wewnętrznego dziedzińca.
Godziny otwarcia
Poniedziałek: 10:00 - 14:00
Wtorek - niedziela: 10:00 - 22:00