Winery Am Stein

Winnica am Stein w Würzburgu znajduje się na skąpanych w słońcu stromych zboczach na północ od Mainschleife. Wapienne gleby skorupowe stanowią podstawę wysokiej jakości win produkowanych przez winiarza Ludwiga Knolla, przede wszystkim Silvaner i słynnego Steinwein.

Knoll przejął rodzinną winiarnię, która istniała od pokoleń, w 1991 roku i postanowił dodać dwa nowe budynki do istniejącego zespołu budynków, które zapewniłyby idealne miejsce do prezentacji jego win.

„Rodzina Knoll zasygnalizowała, że jest młodą, nowoczesną, pozbawioną zbędnych dodatków firmą,

mówi Jochen Hofmann z würzburskiej firmy architektonicznej Hofmann, Keicher, Ring. To powinno odzwierciedlać jego architekturę – jako „obrazową reprezentację win Knoll: jasna struktura, nic sztucznego, nic zabawnego. Niezależny i bezkompromisowy.

Zaowocowało to dwoma uderzającymi nowymi budynkami, które dzięki swoim wyraźnym, sześciennym formom zostały celowo zaplanowane jako pasjanse pośród heterogenicznych budynków.

<p <p>Pierwszy nowy budynek stoi tuż przy wejściu do winiarni: pensjonat i tłocznia wina, blok w kształcie sześcianu, którego fasada z wapienia muszlowego ma strukturę poziomych połączeń. Długie, wąskie parapety okienne odzwierciedlają poziomą strukturę. Na górnym piętrze znajduje się przestronne mieszkanie dla gości; obszar tłoczni wina znajduje się poniżej. Stąd roztacza się widok na drugi nowy budynek: winotekę „WeinWerk“, która również została zaprojektowana jako sześcian. Jego niezwykła fasada składa się z barwionego na zielono szkła, wokół którego luźno rozmieszczone są drewniane słupy. Podkreślają one ścisłą jedność struktury budynku, ale nadal pozwalają na wyraźne rozpoznanie struktury kondygnacji. Źródłem inspiracji dla projektu winoteki były pionowe struktury winorośli i poziome stopniowanie warstw gleby winnic w bezpośrednim sąsiedztwie.

Za fasadą znajdują się sale do degustacji, prezentacji i seminariów. Przyciemniane szkło i parataktycznie ułożone drewniane belki tworzą fascynującą grę światła we wnętrzach, która nieustannie zmienia się wraz z położeniem słońca. Purystyczne wykorzystanie materiałów, zdominowane przez szkło, drewno dębowe, odsłonięty beton i glinę, podkreśla wyraźne linie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

<p <p>W nocy podświetlona fasada WeinWerk przyciąga wzrok nad miastem, podczas gdy w ciągu dnia z Weingut am Stein można podziwiać widok na Würzburg, Residenz, dolinę Main i okoliczne winnice. Ukończona w 2005 roku tłocznia wina i pensjonat oraz WeinWerk, który został otwarty w 2006 roku, są wysoko cenione przez koneserów wina i architektury i zdobyły już kilka nagród. <p <p>&Czasy otwarcia

Styczeń - marzec:
Poniedziałek - piątek: 12:00 - 18:00
Sobota: 10:00 - 14:00

Kwiecień - grudzień:
Poniedziałek - piątek: 14:00 - 20:00
Sobota: 10:00 - 17:00

>