Gewürztraminer

Gewürztraminer

Gewürztraminer to pomnik niemieckiej kultury winiarskiej, który przetrwał wieki. Tam, gdzie winnice musiały być wykarczowane, sadzi się tę odmianę na nowo.

Fakty

  • około 1 procent

    niemieckiej powierzchni nasadzeń

  • 1120 hektarów

    powierzchnia upraw 2022 r.

Uprawa

Gewürztraminer ma bardzo grubą, lekko czerwonawą skórkę i może osiągnąć wysoka dojrzałość nawet na poziomie najwyższych klas, jak Auslese. Ze względu na to, że ma tendencję do zbyt szybkiego opadania kwiecia, często ma niskie plony, ilość winogron różni się z roku na rok. Uśrednione dane z ostatnich kilku lat wskazują na to, że winnice obsadzone Gewürztraminerem nie plonują zbyt obficie, dając rzadko ponad połowę dopuszczalnej na hektar ilości owoców. Już same niskie plony wskazują na to, że w przypadku Traminera mamy do czynienia z jedną z najbardziej wartościowych odmian niemieckich. 

Znaczenie

Gewürztraminer, uprawiany jest także w Alzacji, Południowym Tyrolu, Australii czy Kalifornii. W 2022 roku osiągnął w Niemczech areał upraw wynoszący ok. 1120 hektarów, co stanowi ok. 1% powierzchni niemieckich winnic. Przez ostatnie dziesięciolecia nie odnotowano przyrostu powierzchni uprawnej Gewürztraminera, ale z drugiej strony wszędzie tam, gdzie winnice musiały być wykarczowane, ta szczególna odmiana sadzona jest od nowa.  I tak w  Palatynacie mamy około 512 hektarów winnic Gewürztraminera, 229 ha w Hesji Nadreńskiej i około 140 hektarów w Badenii (ze szczególnym uwzględnieniem okolic góry Kaiserstuhl). W Saksonii Gewürztraminer należy do regionalnych specjalności. Duże zainteresowanie konkursami na najlepszego Traminera, które corocznie organizowane są przez mieszkańców Południowego Tyrolu i Palatynatu pokazuje, że odmiana ta ma wierną grupę zwolenników. Do rzadko dostępnych specjałów należą wina musujące oraz destylaty z wytłoczyn Gewürztraminera..

Winifikacja i smak

Aromatyczny bukiet, uzupełniony przez cierpko-pikantny smak owocowy, czynią Gewürztraminera winem przeznaczonym dla zwolenników win aromatycznych. W wersji wytrawnej i półwytrawnej dobrze komponuje się z pasztetami z dziczyzny, drobiem z aromatycznymi sosami, ślimakami oraz pikantnym i aromatycznym ragout. Jako dojrzałe wina szlachetnie słodkie świetnie pełnią rolę aperitifu. Słodkie wina klasy Spätlese oraz szlachetnie słodkie Auslese doskonale uzupełniają aromatyczne desery przygotowane z czekolady, marcepana, czy z dodatkiem mocnego alkoholu. Szczególnie cenione jest połączenie Gewürztraminera z dojrzewającymi czy tłustymi serami z niebieską pleśnią.

Z tej bardzo aromatycznej i wyrazistej odmiany można wyprodukować zwyczajne ale i wykwintne wina. W zależności od rodzaju gleby oraz wysokości plonu wina mogą być bardziej eleganckie lub cięższe – częściowo o znacznej zawartości alkoholu. Wspólną cechą charakterystyczną dla wszystkich wariantów jest względnie łagodna kwasowość. Typowe Gewürztraminery mają, w zależności od klasy, barwę słomkowożółtą aż do złotożółtej i roztaczają, czasem silnie, czasem delikatnie, zapach, który przypomina kwitnące róże, a w tle odnajdziemy woń kwitnących akacji, fiołków, miodu, marcepana, marmolady pigwowej, gorzkiej pomarańczy czy marakui. Szlachetne wina słodkie klasy Auslese mogą leżakować  przez wiele lat.

Historia

W palatyńskiej wiosce winiarskiej Rhodt znajduje się około 400-letnia, jednoszczepowa winnica Gewürztraminer. Ten pomnik kultury winiarskiej wskazuje, że Gewürztraminer jest jedną z najstarszych odmian winorośli, które są nadal uprawiane. Niektórzy badacze sugerują greckie pochodzenie tej odmiany. Kontrowersyjne jest, czy miejscowość Tramin w Południowym Tyrolu może być uznana za miejsce jej pochodzenia. Niemniej jednak, już w XV wieku Traminer był dostarczany jako wino mszalne do klasztorów. W Niemczech dokumenty historyczne potwierdzają istnienie tej odmiany w XVI wieku; wtedy też zalecano jej uprawę. Raporty o nowych odmianach Gewürztraminera z XVIII wieku pokazują, że już wtedy prowadzono skuteczną selekcję winorośli. Wraz z Rieslingiem i wysokowydajną odmianą, Gewürztraminer został posadzony w klasycznym "mieszanym zestawie" w winnicy. Jednak niestabilność plonów już w przeszłości uniemożliwiła zdobycie większych powierzchni winnic.

W skrócie

  • niskie plony ze względu na  tendencję do zbyt szybkiego opadania kwiecia
  • Gruba, lekko czerwonawa skórka
  • Aromat: wyblakłe róże, sułtanki, pigwy

Gdzie znajduje się 400-letnia winnica Gewürztraminer?

Pomnik niemieckiej kultury winiarskiej: W palatyńskiej wiosce winiarskiej Rhodt znajduje się około 400-letnia, jednoszczepowa winnica Gewürztraminer.

Świąteczny deser Pieczeń śliwkowa z lodami cynamonowymi

Świąteczny deser

  • 1 kg Zwetschgen (frisch oder TK)
  • 100 Gramm Zucker
  • 0.5 TL gemahlener Zimt
  • Eine Prise Nelkenpulver
  • 50 ml Pflaumenschnaps
  • 50 Gramm dunkler Rohrzucker
  • 2 EL alter Balsamicoessig
  • 200 Gramm Zucker
  • 4 Eigelb
  • 500 ml Sahne

 

Pierścienie śliwkowe:

Umyj, usuń pestki i pokrój śliwki na ćwiartki. Rozsyp cukier równomiernie na nieprzywierającej patelni i powoli rozpuść na średnim ogniu. Zwiększyć temperaturę i natychmiast dodać owoce, sznapsa i przyprawy. Mieszać, aż mieszanina się skarmelizuje.

Wymieszać z cukrem muscovado i octem balsamicznym, rozprowadzić na zimnym talerzu po około 3 minutach.

<p

 

<p>Lody cynamonowe:

Połączyć cukier z żółtkami i wymieszać oba składniki w kąpieli wodnej do uzyskania piany.

Ubij śmietanę, a następnie ostrożnie wymieszaj obie mieszanki i dodaj trzy łyżeczki cynamonu. Ponownie ostrożnie wmieszaj cynamon do masy.

Gotową masę przelać do dowolnej formy (keksówki) lub małego naczynia, przykryć folią aluminiową i umieścić w zamrażarce na co najmniej trzy godziny.

 

Ułóż śliwki na czterech głębokich talerzach lub małych miseczkach, odetnij 2 – 3 lody każdy i umieść na wierzchu, podawaj natychmiast.

  • Gewürztraminer (trocken)