Acolon

W 1971 roku hodowcy winorośli w Weinsbergu wyhodowali z powodzeniem nową odmianę Acolon z odmian Lemberger i Dornfelder, która jednak dopiero w 2002 roku uzyskała akceptację Federalnego Urzędu Ochrony Odmian Roślin.

Fakty

  • 1971

    Nowa odmiana z tego roku

Uprawa i znaczenie

Odmiana czerwonego wina wyhodowana w Weinsbergu w Württembergii w ciągu zaledwie kilku lat podbiła miejsce w asortymencie niemieckich win czerwonych.
W 1971 roku hodowcy winorośli w Weinsbergu wyhodowali z powodzeniem nową odmianę Acolon z odmian Lemberger i Dornfelder, która jednak dopiero w 2002 roku uzyskała akceptację Federalnego Urzędu Ochrony Odmian Roślin. Obecnie ta popularna odmiana winorośli uprawiana jest na 436 hektarach winnic (2022 r.) i występuje głównie w Wirtembergii, ale także w Palatynacie, Hesji Nadreńskiej i Frankonii. Acolon dojrzewa wcześnie i osiąga znaczną wagę moszczu.

Dojrzewanie i smak

Oprócz delikatnych aromatów owocowych, wina charakteryzują się harmonijną pełnią i subtelnymi taninami. Dzięki głębokiemu czerwonemu kolorowi i pikantnym, owocowym nutom, wina Acolon są doskonałym dodatkiem do mocnych serów i dań mięsnych, takich jak dziczyzna i wołowina, a także grillowanych ryb, w zależności od stylu dojrzewania.

W skrócie

  • Nowa mieszanka z 1971 roku z odmian winogron Dornfelder x Lemberger
  • Dojrzewanie owocowe, mniej podatne na choroby
  • Aromat: czarna wiśnia, jeżyna, jałowiec, tytoń, borówka

Które odmiany winogron są rodzicami Acolona?

Acolon został z powodzeniem wyhodowany z odmian winogron Lemberger i Dornfelder.