Trollinger

Trollinger

Odmiana winogron Trollinger jest uprawiana prawie wyłącznie w Wirtembergii i charakteryzuje się silnym wzrostem i wysokimi plonami.

Fakty

  • 1,940 ha

    Powierzchnia winnic obsadzona w 2022 r.

Uprawa i znaczenie

Odmiana winogron Trollinger (od Tirolinger), która pochodzi głównie z Württembergii, jest odmianą Vernatsch (Grossvernatsch) i charakteryzuje się silnym wzrostem i wysokimi plonami. Winorośl Trollinger najlepiej czuje się na ciepłych glebach, zwłaszcza na formacjach wapiennych Keuper lub muszlowych. Późny okres dojrzewania, który jest późniejszy niż w przypadku Rieslinga, wymaga bardzo dobrej lokalizacji, która powinna być również jak najbardziej wolna od mrozu. Trollinger to wysokowydajna odmiana o wydajności 100 hl/ha, dlatego może być również sadzona na ubogich glebach i dobrze się rozwijać w rozległych winnicach. Zawartość cukru w moszczu zazwyczaj pozostaje w zakresie win jakościowych, a średnio wynosi 70 stopni Oechsle. Kwasowość jest stosunkowo wysoka dla czerwonych win i wynosi od 7 do 10 g/l. Od 1960 do 1995 roku powierzchnia upraw Trollingera w Niemczech wzrosła o około 1.000 hektarów, osiągając powierzchnię około 2.500 hektarów. W ostatniej dekadzie obszar ten nieznacznie się zmniejszył (2022: 1 940 hektarów). W Wirttembergii Trollinger (1.908 ha) jest najczęściej uprawianą odmianą czerwonego wina, wyprzedzając Lembergera i Schwarzrieslinga. Praktycznie Trollinger nie jest wytwarzany poza Wirtembergią, a tylko 34 hektary - jak pokazują statystyki - nie znajdują się w Wirtembergii. Koncentracja na jednym z najbardziej wysuniętych na południe niemieckich regionów upraw wynika głównie z przyczyn klimatycznych, ponieważ winorośl wymaga długiego okresu wegetacji, aby dojrzeć. Ponadto wina te stały się "narodowym trunkiem Szwabii".

Winifikacja i smak

Większość win produkowanych przez winiarzy to świeże, pełne i mocne wina. Trollinger to klasyczne, lżejsze wino z wyczuwalnym cukrem resztkowym. Wina z pradykatem są rzadkością. Lekkie wina nie wymagają kilku lat dojrzewania, ale są gotowe do picia rok po zbiorach. Ich delikatny kwiatowy aromat  ujawnia delikatny ton muskatu lub smak dzikiej wiśni. Wina zazwyczaj prezentują się w kieliszku w jasnoczerwonym kolorze, w dobrych latach również rubinowoczerwonym. Sa z  nich również robione Weissherbsty.. Kupaże z Lembergerem sa również szeroko rozpowszechnione. Soczyste grona trollingera są popularne jako winogrona stołowe.

Trollinger pasuje do podwieczorku lub lunchu (solidnej przekąski między większymi posiłkami, najlepiej z wędlinami i serami) równie dobrze jak do typowych specjałów wirtemberskiej kuchni. Wino należy serwować lekko schłodzone.

W skrócie

  • Pikantny z wysoką wydajnością
  • Wymaga dobrego, najlepiej zabezpieczonego przed przymrozkami stanowiska
  • Smak: truskawki, porzeczki, wiśnie

Jak nazywa się również Trollinger?

W Południowym Tyrolu odmiana ta znana jest pod nazwą "Vernatsch" (wł. Schiava).

z winami półwytrawnymi Zupa Flädle

z winami półwytrawnymi

  • 1 Bund Schnittlauch
  • 1 Liter Fleischbrühe
  • 150 Gramm Weizenmehl
  • 300 ml Milch
  • nach Belieben Speckschwarte zum ausreiben der Pflanne
  • Etwas Salz

 

Z mąki, mleka, jajek i szczypty soli przygotować gładkie, niezbyt gęste ciasto. Rozgrzać ciężką patelnię na dużym ogniu, natrzeć tłuszczem z boczku, wlać niewielką porcję ciasta, pozostawić do rozprowadzenia i usmażyć cienkie naleśniki (flädle).

<p

 

<p>Pozostaw naleśniki do ostygnięcia, przekrój na pół i pokrój w cienkie paski.

 

Umieścić w klarownym, bardzo gorącym wywarze mięsnym i natychmiast podawać.

<p

  • Trollinger (halbtrocken & feinherb)