Klimat i pogoda

Wysokość, nachylenie, orientacja, opady, temperatura i czas nasłonecznienia poszczególnych siedlisk wpływają na warunki uprawy winorośli.

Fakty

  • 1.300

    godzin słonecznych

  • 15 °

    średnia temperatura

  • 400-500 mm

    opady

1 300 godzin słonecznych w roku, średnia temperatura co najmniej 15° C w okresie kwitnienia, 18°C w okresie wegetacji i roczny opad co najmniej 400 do 500 mm - to idealne warunki dla winorośli.

Zmiany klimatyczne

Producenci wina raz po raz muszą zmagać się z ekstremalnymi warunkami pogodowymi. W 2010 roku, zimne i deszczowe lato wpłynęło na winogrona w fazie dojrzewania, z ekstremalnie wysokim poziomem kwasowości w moszczu i młodych winach w wielu miejscach. W niektórych przypadkach było to tak ekstremalne, że konwencjonalne metody produkcji wina, takie jak po prostu zmniejszenie kwasowości, nie przyniosły żadnego efektu.

Niektórzy producenci wina stanęli w 2018 r. w obliczu zupełnie innych problemów. Na przykład zbiory winogron rozpoczęły się w niektórych przypadkach dwa tygodnie przed długoterminową średnią, a opady deszczu w wielu regionach uprawy winorośli stanowiły zaledwie ułamek zwykłej ilości. Jednak rok 2018 zostanie zapamiętany przez wielu na długo ze względu na ogromne plony. Pomimo tego dobrego roku, brak opadów będzie prawdziwym obciążeniem w dłuższej perspektywie, nawet dla odpornych winorośli w kraju. Jednak dzięki tradycyjnie raczej późno dojrzewającym odmianom winogron, niemieccy producenci są nadal dobrze przygotowani na najbliższą przyszłość.

Zagrożenie przymrozkami

Ciepłe temperatury wiosną coraz częściej powodują wczesny wzrost winorośli. Wówczas nocne przymrozki mogą stanowić zagrożenie dla młodych pędów. Już przy -1°C winorośl może być w niebezpieczeństwie. Winiarze starają się zwalczać mróz za pomocą małych wiatraków, grzejników, świec mrozoodpornych, a nawet helikopterów::

  • Małe stacjonarne turbiny wiatrowe, o wysokości około 20 metrów, mieszają powietrze, co zapobiega osadzaniu się mrozu na ziemi. Jednak koszty inwestycyjne są wysokie: wiatrak o wartości około 30 000 euro może chronić około pięciu hektarów winnic przed mrozem.
  • Ten sam efekt na większych obszarach można osiągnąć dzięki kosztownemu wykorzystaniu helikopterów. Te jednak często mogą latać tylko od wczesnego lata.
  • Tzw. świece mrozowe mogą pomóc na mniejszych obszarach: Są to pochodnie zasilane parafiną, które tworzą "przeciąg" w winnicy i mieszają powietrze. Jednakże, aby osiągnąć pożądany efekt, należy ustawić setki takich świec na hektar.Sadownicy często próbują chronić swoje wiśnie, jabłonie i grusze za pomocą termowentylatorów lub tak zwanego nawadniania mrozoodpornego.
  • W uprawach biodynamicznych stosuje się preparaty z kozłka lekarskiego przeciw mrozowi. Choć naukowo wciąż nie jest do końca wyjaśnione, dlaczego i jak kozłek podnosi temperaturę otoczenia o nawet 2°C, producenci wina mają już dobre doświadczenia z tym środkiem. Ograniczone działanie preparatu może również pomóc w przypadku już występujących uszkodzeń mrozowych.

Które miasto w Niemczech ma tytuł najgorętszego winiarskiego miasta?

Tytuł ten należy do Freiburga im Breisgau z roczną średnią temperaturą wynoszącą około 10,5°C, a następnie Oppenheim w Hesji Nadreńskiej.