Historia

Winorośl jest jedną z najstarszych roślin na świecie. Rzymianie sprowadzili ją nad Ren i Mozelę ponad 2000 lat temu.

Fakty

  • 2.000

    lat uprawy winorośli

  • 66

    obiektów kultury wina

  • 100 milionów

    lat istnieje dzika winorośl

Winorośl należy do najstarszych roślin na ziemi, już przed stu milionami lat istniało na świecie wiele odmian dzikiej winorośli. Fakt, że winorośl rośnie także i w Niemczech zawdzięczamy przede wszystkim Rzymianom. Właśnie oni sprowadzili przed ponad 2000 lat winorośl na obszar niemieckojęzyczny. Rzymianie najprawdopodobniej uznali, że transport wina w ciężkich amforach szlakiem prowadzącym przez Alpy jest zbyt uciążliwy. Postanowili więc sprowadzić po prostu krzewy winorośli ze swej ojczyzny na północ. Te „północne” wina już wtedy były świeższe i bardziej zróżnicowane w smaku niż ich południowi poprzednicy.

Karol Wielki w VIII wieku wprowadził regulacje dotyczące uprawy winorośli, produkcji wina oraz jego sprzedaży. Przede wszystkim klasztory stały się ośrodkami skupiającymi kulturę wina. Wino było w tamtych czasach narodowym trunkiem nr 1. Dopiero około 1500 roku zmniejszyła się powierzchnia winnic ze względu na zmiany klimatyczne, ulepszenia w produkcji piwa oraz wzrost importu wina. Dominacja Kościoła w uprawie winorośli skończyła się na terenach położonych na lewym brzegu Renu w czasie podbojów napoleońskich.

W XIX wieku plaga filoksery o mało nie położyła kresu uprawie winorośli. Odmiany typowe dla danego regionu oraz nasadzenia mieszane, czyli kombinacja różnych odmian winorośli sadzonych razem w jednej winnicy, zniknęły. Dopiero zastosowanie odmian szczepionych na początku nowego stulecia umożliwiło odrodzenie się uprawy winorośli. Obecnie obowiązek szczepienia, czyli hodowania lokalnych odmian na podkładkach, tzn. korzeniach odpornych na ten gatunek mszycy odmian amerykańskich, jest określony przepisami. Dzięki postępowi w uprawie winorośli, powstała paleta wybranych odmian standardowych, które dzisiaj decydują o jakości winiarstwa niemieckiego.  

Różne muzea ilustrują historię uprawy winorośli w niemieckich regionach winiarskich, na przykład Muzeum Wina w Speyer, Muzeum Wina Mozeli w Bernkastel-Kues czy  Niemieckie Muzeum Winiarstwa w Oppenheim. Ponadto 66 obiektów kultury wina świadczy o tradycji i rozwoju uprawy winorośli w Niemczech.

Ampelografia oznacza naukę o odmianach winogron. Z jakich greckich słów się to składa?

Pierwsza część słowa - ampelos - opisuje winorośl, podczas gdy druga - gráphein - pochodzi od greckiego czasownika oznaczającego "pisać".