Juliusspital

Jest to prawdopodobnie najstarsze współczesne przedstawienie Bocksbeutel: na płaskorzeźbie założycielskiej winiarni Juliusspital w sercu Würzburga, mała butelka przypominająca flaszkę jest widoczna w samym środku obrazu, między stopami wielu odwiedzających.

Być może oznacza to naczynie lecznicze, ale być może także Bocksbeutel, w każdym razie płaskorzeźba jest uważana za najstarszy dowód na występowanie butelki podobnej do Bocksbeutel w czasach nowożytnych. Główne przesłanie płaskorzeźby z 1576 r. było jednak inne: Jest to akt fundacyjny szpitala Juliusspital.</p <p>W 1576 r. książę-biskup Julius Echter von Mespelbrunn podarował szpitalowi swój prywatny majątek. Wykupił ogrody i magazyny, zlecił niwelację cmentarza żydowskiego, który gmina żydowska wykupiła na wieczność - wszystko dla nowej fundacji. Zgodnie z wolą biskupa, leczyć i opiekować się tu mieli wszelkiego rodzaju ubodzy, chorzy, niezdolni do pracy i poszkodowani, potrzebujący ran i innych lekarstw, a także porzucone sieroty i pielgrzymi oraz osoby wymagające opieki. Kamień węgielny pod budowę szpitala położono 12 marca 1576 roku, a w akcie fundacyjnym książę-biskup zapewnił utrzymanie obiektu poprzez przekazanie gruntów takich jak sady, lasy i winnice, w tym te w słynnej na całym świecie lokalizacji zum Stein.

Szpital Juliusza do dziś opiekuje się wieloma chorymi i starszymi ludźmi w szpitalu z 365 łóżkami, centrum dla seniorów i akademią medycyny paliatywnej. Fundacja obejmuje również centrum konferencyjne i oczywiście winnicę, która jest obecnie drugą co do wielkości w Niemczech z 172 hektarami winnic. Sercem winiarni jest 250-metrowa drewniana piwnica beczkowa pod barokowym budynkiem Antonio Petriniego z 1699 roku, w której produkowane są słynne na całym świecie wina: Na przykład Riesling Auslese z 1950 roku z winnicy Iphöfer Julius-Echter-Berg został podany podczas koronacji królowej Elżbiety II w 1953 roku.

Wino to prawdopodobnie również znajdowało się w butelce Bocksbeutel - tradycyjnym frankońskim pojemniku na wino. Sam kształt butelki jest już starożytny: celtyckie gliniane naczynie z około 1400 r. p.n.e. w kształcie płaskiej butelki jest uważane za przodka - znalezione na frankońskiej ziemi w pobliżu Wenigumstadt. Rzymianie również używali kształtu Bocksbeutel jako manierki, a w średniowieczu był popularny jako kolba pielgrzyma:  W kształcie "płaskiej, okrągłej miski" można ją było nosić na pasku bez zbytniego utrudniania picia. W 1726 r. rada miejska uznała Bocksbeutel za symbol honoru w walce z powszechnym fałszowaniem wina i przechowała pierwsze egzemplarze w Bürgerspital. W 1862 roku mówiono, że Bocksbeutel to tłoczona, okrągła butelka w kształcie worka lub moszny bocka do napełniania i wysyłania kamiennego wina.Dziś Bocksbeutel jest znakiem towarowym frankońskiego wina i jest chroniony prawem autorskim dla win jakościowych i premium z Frankonii od 1989 roku.