Piwnica win musujacych Rotkäppchen
Wino musujące z czerwona kapturkiem na butelce jest znakiem rozpoznawczym niemieckich win musujących: Rotkäppchen Sekt. Bracia Moritz i Julius Kloss założyli sklep winiarski Kloss & Foerster we Freyburgu nad Unstrutą wraz ze swoim przyjacielem Carlem Foersterem 26 września 1856 roku.
Pierwsze 6 000 butelek zostało zabutelkowanych w mieszkaniu w tylnej części domu rodziny Kloss – pierwsza butelka wina musującego została otwarta z okazji ślubu Juliusza Klossa z jego narzeczoną Emmą Gabler 17 czerwca 1858 roku. Firma odnosiła ogromny sukces – już dziesięć lat później, w 1867 roku, winiarze z Freyburga nie byli w stanie dostarczyć wystarczającej ilości wina, dlatego trzeba było dokupić moszcz z Wirtembergii i Badenii. W 1870 roku wyprodukowano już 120 000 butelek.
W 1894 roku francuski dom szampański toczyłospór prawny z Kloss & Foerster o nazwę „Monopol” – określenie dla najpopularniejszej linii szampanów. Nazwa została przyznana Francuzom, a Kloss & Foerster zaczął odtąd nazywać swoje wina musujace na cześć czerwonego kapturka, co stało się początkiem marki Rotkäppchen, która została zarejestrowana jako znak towarowy 15 lipca 1895 roku.
Po II wojnie światowej rodzina Kloss została w lipcu 1948 roku wywłaszczona, a winiarnia została przekształcona w przedsiębiorstwo państwowe Rotkäppchen-Sektkellerei Freyburg/Unstrut. W 1988 roku samodzielnie napełniono aż 15 milionów butelek.
Po zjednoczeniu Niemiec Rotkäppchen groziło zniknięcie – w drugiej połowie 1990 roku sprzedano jedynie 1,8 miliona butelek. Winiarnia działała początkowo pod zarządem Treuhandanstalt, aż do 1993 roku, kiedy to kierownictwo, wspierane przez rodzinę Harald Eckes-Chantré, podjęło ryzyko wykupu menedżerskiego (Management Buy-Out). Odwaga i wielki wysiłek opłaciły się w kolejnych latach: Rotkäppchen stało się ponownie jednym z największych producentów szampana w Niemczech, a od 2002 roku firma przejęła takie marki szampana jak Mumm oraz marki alkoholi, takie jak Chantré. „Deutschlands Haus aus Sekt, Spirituosen und Wein“.
Architektura winiarni do dziś odzwierciedla jej historię: Budynki przy Freyburger Sektkellereistraße 5 to przemysłowy zabytek najwyższej rangi. Szczególnie imponujący jest dziedziniec z 1893 roku, o powierzchni około tysiąca metrów kwadratowych, z jego wiszącym szklanym dachem, który wówczas, a także i dziś, stanowił architektoniczną sensację. Również piwnice są warte uwagi: budowa rozpoczęła się w 1887 roku, a sięgają one pięć kondygnacji w głąb skały muszlowej, oferując 13 000 metrów kwadratowych powierzchni. W przylegającej do budynku winnicy Domkeller, rozbudowanej w 1896 roku, znajduje się najcenniejszy element winiarni: największa rzeźbiona beczka cuvée w Niemczech. Ogromna beczka została zbudowana w 1896 roku przez kowala Georga Feldmanna z drewna z 25 dębów. Dzięki niej możliwe było jednorazowe wymieszanie 120 000 litrów wina, co odpowiadało napełnieniu 160 000 butelek jednego rodzaju szampana. Z ponad 100 000 odwiedzających rocznie, winiarnia w Freyburgu jest dużą atrakcją turystyczną.
Godziny otwarcia
Zwiedzanie z przewodnikiem i degustacje po wcześniejszym umówieniu.