Zegary słoneczne w winnicach
Są punktami odniesienia dla postępu dnia i są tak stare jak ludzkość: do początku XIX wieku zegary słoneczne były synonimem zegarów - nie było innych.
Zasada jest prosta: pręt jest zakotwiczony równolegle do osi ziemi, a jego cień rzucany na powierzchnię poniżej pokazuje pozycję słońca, a tym samym godziny lub minuty. Strome zbocza Mozeli, często skierowane na południe, oferowały idealne warunki dla zegarów słonecznych. W czasach przed pojawieniem się zegarków kieszonkowych, a nawet zegarków na rękę, były one używane przez pracowników winnic jako miernik czasu.
Prawdopodobnie nadal istnieje kilkaset tych głównie kamiennych czasomierzy nad Mozelą. Wiele z nich było tak efektownych, że nadawały nawet nazwy miejscom, w których znajdowały się winnice. Związek jest jasny: tam, gdzie znajduje się zegar słoneczny, kwitnie również pierwszorzędne wino, ponieważ jest to miejsce zalane słońcem. Najsłynniejsze z nich to zegar słoneczny w Wehlen, zegar słoneczny w Zeltinger zaledwie kilkaset metrów dalej oraz zegar słoneczny w Brauneberger Juffer. Inne zegary słoneczne znajdują się w Ürzig w wieży dawnego zamku wbudowanego w skały między winoroślami. Ale można też zobaczyć czasomierze w Neumagen, Maring i Pommern, z których większość jest widoczna z daleka w stromych winnicach.
W Wehlen słynny zegar słoneczny w winnicy stał się znakiem rozpoznawczym miasta. Został on wzniesiony w 1842 roku przez właściciela winnicy Jodocusa Prüm. Jak wszystkie stare zegary słoneczne, pokazuje on prawdziwy czas lokalny: Kiedy słońce osiąga najwyższy punkt nad Wehlen, cień wskazówki pada dokładnie na godzinę dwunastą. Jednak w porównaniu do czasu środkowoeuropejskiego (CET), który został wprowadzony w 1893 roku, istnieje różnica 32 minut - zegar słoneczny jest zatem około pół godziny do tyłu. Około 1900 roku winnica została nazwana na cześć słynnego zegara słonecznego Wehlener Sonnenuhr“ sundial.
Wehlen postawiło sobie za cel, aby stać się miejscem 100 zegarów słonecznych. Jest ich już ponad 50, najstarszy pochodzi z XVII wieku. Ale tworzone są również nowe zegary, w wielu różnych formach: Istnieją poziome zegary słoneczne, na przykład na starych beczkach po winie, pionowe zegary na ścianach domów, równikowe zegary słoneczne, które wyglądają jak kula ziemska, oraz cyfrowe zegary słoneczne, w których słońce świeci przez pasek cyfr, a nie przez ruchomą wskazówkę, wyświetlając w ten sposób czas na tle. Przegląd w Internecie zawiera listę wszystkich zegarów słonecznych w Wehlen. I kto wie, być może zegary słoneczne znad Mozeli zainspirowały starą popową piosenkę: „Do' it like the sundial, count' the bright hours only.“