Winnica Kreutzenberger
To niezwykła sytuacja, że stare winiarskie gospodarstwo wygląda jak budowla klasycznego modernizmu. Jednak dokładnie tak jest w Kindenheim w Palatynacie. W 1929 roku zbudowano tam dwór winiarski rodziny Kreutzenberger – i to wówczas w awangardowym stylu Bauhaus.
„Odwaga, by podążać nowymi ścieżkami, zawsze była cechą naszej rodziny” – mówi Jochen Kreutzenberger, którego pradziadek Emil ponad osiemdziesiąt lat temu wprowadził Nową Obiektywność do Kindenheim. Mimo to mała rodzinna winnica, której winnice znajdują się w najlepszych rejonach Kindenheim, Bockenheim i Wachenheim, czuje się również zobowiązana do tradycji; w końcu jej korzenie sięgają aż 1438 roku.
Jednak rodzina Kreutzenberger nie ma nic wspólnego ze stylizowanymi żelaznymi winoroślami i romantyzmem beczek. Wręcz przeciwnie. Z wielką dbałością o autentyczność przez lata zachowywali prostą budowlę z płaskim dachem. Ich architektowi, Otto Prottowi, poświęcili nawet linię etykiet na swoich butelkach wina. Gdy na przełomie tysiącleci zabrakło miejsca, Jochen Kreutzenberger postanowił rozbudować winiarnię. Głównym warunkiem była maksymalna troska o istniejącą architekturę. Architekt z Oppenheim, prof. Heribert Hamann, podjął wyzwanie i stworzył nowy budynek, którego kubiczna bryła, zredukowany język form i purystyczna fasada przystosowują styl „starego budynku”, nie naśladując klasycznego modernizmu.
W 2007 roku prace budowlane zostały zakończone, powiększono piwnice, a klasyk architektury zyskał nowy budynek, który harmonijnie dopełnia styl Bauhaus. W ramach rozbudowy Jochen Kreutzenberger stworzył „szklane winiarnię” – trasę, która pozwala zainteresowanym odwiedzającym poznać wszystkie etapy produkcji wina i śledzić drogę wina od winogrona do butelki. Z tarasu na dachu nowego budynku goście mogą podziwiać widok na winnice wzdłuż Niemieckiej Drogi Wina, na Las Palatynacki i na równinę Renu.
Podczas pierwszej edycji Architekturpreis Wein, ogólnokrajowego konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Winiarstwa w Nadrenii-Palatynacie, Niemiecki Związek Winiarski oraz Izbę Architektów Nadrenii-Palatynatu, jury w 2007 roku uhonorowało prace związane z rozbudową i przebudową „w szacunku do klasycznego modernizmu i całej inwestycji, tworząc spójne zestawienie bez zerwania z całością”. W ten sposób Winiarnia Kreutzenberger zdobyła nagrodę Architekturpreis Wein 2007.
Godziny otwarcia:
po wcześniejszym umówieniu