Wingertsberg St Martin in der Pfalz

Ale czy w czasach zmian klimatycznych nie warto zastanowić się, jak może wyglądać winnica przyszłości? Jedną z możliwych odpowiedzi jest Wingertsberg w pobliżu St Martin, a właściwie Kirchberg.

Czy wszystkie winnice są takie same? Oczywiście nie dotyczy to odmian winogron ani gleby, ale winnice wyglądają dość podobnie, gdy patrzy się na nie z daleka. Winorośl za winoroślą, rząd za rzędem. Ale czy w czasach zmian klimatycznych nie warto zastanowić się, jak może wyglądać winnica przyszłości? Jedną z możliwych odpowiedzi jest Wingertsberg w pobliżu St Martin, a właściwie Kirchberg. Można ją rozpoznać z daleka. Wingertsberg leży poniżej góry Breiten w rezerwacie przyrody Haardtrand-Wingertsberg. Jest to doskonały przykład nowoczesnej uprawy winorośli, która dba również o krajobraz i przyrodę. Tarasowy teren, który powstał w 2017 r. na gruntach niegdyś porośniętych krzakami i krzewami, łączy uprawę winorośli z ochroną przyrody i jest zarządzany przez ośmiu winiarzy. Wszystkie winogrona na tym stromym zboczu są zbierane ręcznie w celu produkcji wysokiej jakości win. Ale Wingertsberg to coś więcej niż tylko rzędy winorośli. Piaszczyste, ubogie w składniki odżywcze użytki zielone i nieliczne obszary leśne, a także sady zapewniają zróżnicowany i bogaty w gatunki krajobraz. Jest to bardzo korzystne dla bioróżnorodności, ponieważ wiele zwierząt i roślin znajduje tu schronienie i siedlisko. Oczywiście widok na szlak winny i równinę Renu jest również fenomenalny.

Terasowa winnica poprawia wygląd St. Martin i przyciąga turystów i innych odwiedzających. Na samym szczycie znajduje się hotel i pergola, która stanowi piękne tło dla najwyżej położonego festiwalu wina w Palatynacie: „Wine Festival in the Pergola“, organizowanego przez Stowarzyszenie Winiarzy St. Martin. Nawiasem mówiąc, St. Martin jest już magnesem turystycznym, ponieważ malownicze historyczne centrum miasta jest wpisane na listę zabytków od 1981 roku. Mieszkańcy St. Martin wiedzą zatem, jak obchodzić się z historycznymi tradycjami. Wingertsberg jest wynikiem programu konsolidacji gruntów, który był konieczny, aby powstrzymać wkraczanie zarośli i nieużytków. Strome zbocza wymagają bowiem dużego nakładu pracy. Wielu winiarzy woli uprawiać winogrona na równinie. W rezultacie nikt już nie uprawia winogron na Wingerts­berg. Reorganizacja gruntów stworzyła warunki do przeprojektowania stromego zbocza. Jest to ważne nie tylko pod względem bioróżnorodności i wyglądu. Wingertsberg ma również unikalny terroir, a mianowicie czerwony piaskowiec. Formacja ta występuje tylko na około 30 hektarach w Palatynacie, czyli mniej niż mogłoby się wydawać. A odwiedzający są nagradzani wyjątkowym panoramicznym widokiem na równinę Renu.</p